AKP’li milletvekili ile ilgili haberler yapan gazeteci Emrullah Acar gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı (MA) Emrullah Acar’ın evine sabah saatlerinde baskın düzenlendi. Malatya Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında evi aranan gazeteci Acar, gözaltına alındı. Ev baskınında gazeteci Acar’ın bilgisayar ve fotoğraf makinası kartına el konuldu.

Emrullah Acar, Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının saldırısı sonucu Şenyaşar ailesinden baba Hacı Esvet Şenyaşar, iki oğlu Celal Şenyaşar, Adıl Şenyaşar ile Mehmet Şah Yıldız’ın hayatını kaybettiği olaylarla ilgili haberleriyle biliniyordu.

Diğer yandan JinNews Van muhabiri Hikmet Tunç’un evinde ise “bomba ihbarı var” denilerek arma yapıldı.

‘Gazetecilik suç değildir’ 

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Acar’ın gözaltına alınması ve Tunç’un evinde arama yapılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Gazeteciden suçlu devşirme çabası iktidarlar tarafından on yıllardır denenen ancak sonuç alınamayan bir yaklaşımdır” denildi.

Açıklamada, “Hikmet Tunç’un evine baskını gerçekleştirenler, o evde bomba veya herhangi bir mühimmat olmadığını çok iyi biliyorlardı. Yine Emrullah Acar’ı gözaltına alanlar, onun gazetecilik haricinde başka da bir faaliyetinin olmadığını herkesten daha iyi biliyorlar. Burada tek amaç böylesi yönelimlerle gazeteciyi suçlu göstermek, sahadan koparmak amaçlanmaktadır” ifadesine yer verildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin