AKP’li Leyla Şahin’e göre, somut bir tane bile insan hakları ihlali yok!

Cezaevlerindeki 743 bebeği, 17 bin kadını, binlerce öğrenciyi, uygulanmayan yüksek yargı kararlarını, coplanan Cumartesi annelerini, ülkede yaşanan cadı avını görmeyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, “Türkiye’de insan hakları ihlalleri olduğunu söylemek aslında abesle iştigaldir.” dedi. Hukukçusu Kerem Altıparmak ise Leyla Şahin’e bir programda yüz yüze tartışma çağrısında bulundu.

AKP’li Leyla Şahin , gazetecilerin “Muhalefet, özellikle insan haklarının ihlal edildiği yönünde açıklamalar yapıyor. Türkiye’de insan hakları ihlal ediliyor mu?” şeklindeki sorusa, “İnsan hakları ihlali denilince aslında somut bir iki tane olay bile gündeme getiremiyorlar.” karşılığını verdi. Leyla Şahin Usta, şunları savundu:

“Türkiye, insan hakları noktasında pek çok Avrupa ülkesinin, Amerika’nın, kendini özgürlükler ve insan hakları noktasında sözde ileri olarak niteleyen pek çok ülkenin standartlarının üzerindedir. O yüzden insan hakları ihlalinin olduğunu söylemek aslında Türkiye’yi farklı ülkelerle kıyasladığınız zaman mümkün değil. Ama burada şuna dikkat etmek lazım. Bütün dünyada, uluslararası platformlarda, devletlerin güvenlik politikalarıyla birlikte insan hakları politikalarının artık tartışıldığı bir dönemdeyiz.”

28 ŞUBAT’IN LEYLA ŞAHİN’İ…

Leyla Şahin Usta, 28 Şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okurken, okula alınmayan başörtülü öğrencilerden birisi idi. Şahin, o dönem ‘insan hakları ihlal ediliyor’ diye konuyu AİHM’e taşımıştı. AİHM ise ‘Leyla Şahin kararı’ olarak kayıtlara giren kararında Türkiye’deki kanunlara uyulması yönünde görüş belirtmişti. İtirazlara rağmen zayıf bir dosya ile AİHM’e gitmekte ısrar eden Leyla Şahin, 28 Şubat’ta yaşanan başörtüsü zulmünün yerleşik hale gelmesinde pay sahibi olmuştu.

AİHM, Şeyla Şahin aleyhinde karar vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin