AKP’li İstanbul İl Başkanı 350 oyun atıldığı sandık için ’25 bin geçersiz oy var’ dedi

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, 31 Mart seçimine yönelik “usulsüzlükler tespit edildiğini” öne sürdü. Bunu rakamlarla desteklemek isteyen AKP’li Başkan “Sadece bir sandıkta 25 bin oy geçersiz olarak kaydedilmiştir” iddiasını ortaya attı. Fakat YSK seçimlerde bir sandıkta sadece en fazla 350 oy kullanılmasına izin veriyor olması dikkat çekti.

Şenocak iddialarına şöyle devam etti:”Hileler ve usulsüzlükler tespit ettik. Fahiş farklar tespit edildi, itiraz ettik. Sandık sonuç tutanağında Binali Yıldırım’ın aldığı 127 oy işlenmiş, ilçe seçim kurulunda bu verileri giren görevliler bu verileri sadece 0 olarak kayda girmişler, YSK’da sıfır olarak görünüyor. YSK’da sıfır olarak görünüyor. 2 bin 675 oydan bahsediyorum. Ayrıca 319 bin 570 geçersiz oyla karşı karşıyayız. Geçersiz oyların büyükşehir pusulalarında yoğunlaştığını görüyoruz. Sadece bir sandıkta 25 bin oy geçersiz olarak kaydedilmiştir.

Bir sandıkta kaç kişi oy kullanabilir?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 31 Mart 2019’da yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, bir sandık bölgesinde oy kullanacak seçmen sayısı 14 Aralık 2018’de belirlenmişti. Seçmenlerin sandık bölgesinde, en az 2 seçim türü için bir sandıkta oylarını kullanacakları, yurt genelinde sandık alanlarının yetersiz olması ve tasarruf ilkelerini de göz önüne alan YSK, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını 350 olarak belirlemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin