AKP’li Cahit Özkan, ‘çıplak arama’ iddialarına belge istedi

Cahit Özkan
Cahit Özkan

AKP rejimi sözcüleri cezaevlerinde yapılan ‘çıplak arama’ iddialarıyla ilgili yaptıkları her açıklamada yeni bir skandala imza atıyorlar. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada binlerce kadının maruz kaldığı ve anlattığı ‘çıplak arama’ rezaletine inanmadığını söylemişti. Bir diğer AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise “Çıplak arama iddiası varsa belgesini getirsinler.” ifadelerini kullandı. İnsan onurunun ayaklar altına alındığı çıplak aramalar kamerasız odada yapılıyor. Kendisi de bir avukat olan Özkan’ın söz konusu skandalla ilgili nasıl bir belge istediği anlaşılamadı.

Meclis Genel Kurulu’nda devam eden 2021 yılı bütçe görüşmelerinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde ve emniyette yapıldığı iddia edilen çıplak aramaları gündeme getirmişti.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, çıplak aramaya maruz kalan kadınların açıklamaları olduğunu ve kendisinin bunları bizzat dinlediğini söyledi. Özlem Zengin’in, Gergerlioğlu’nu itham ettiğini savunan Beştaş, özür dilenmesi gerektiğini dile getirdi. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise cezaevlerinde aramanın nasıl yapılacağının hukuk düzeni tarafından belirlendiğini ifade ederek, “Eğer bir grup başkanvekilinin böyle bir iddiası varsa bunun belgelerini verirler. Bizler de tahkikat yaparız, araştırırız. Varsa bir hukuka aykırılık, bunun hesabını hep beraber sorarız.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin