AKP’li başkanın yeğeninin çarptığı iddia edilen Rabia’nın babası mitingle yardım istedi: Korkmayın, söyleyin

Giresun’un Eynesil ilçesinde 13 Nisan 2018 yılında evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin farklı iddialar gündeme geldi. Rabia Naz’ın ölümünün intihar ya da yüksek yerden düşme olduğu öne sürülürken baba Şaban Vatan ise kızının trafik kazası geçirdiğini ancak bu durumun üstünün örtüldüğünü söyledi.

Giresun’da belediye başkanının yeğenin çarptığı iddia edilen 11 yaşındaki Rabia Naz’ın ölümü aydınlatılmayınca, babası miting yaparak duruma isyan etti. Olayın görenlerin artık susmamasını istedi. “Artık söyleyin, korkmayın. Katillerinin bulunmasını istiyoruz.”

Baba Şaban Vatan, “Kızım trafik kazası geçirmiş. Ama geçirdiği trafik kazası ölümü ile sonuçlanacak kaza değil. Çarpanlar evimin yanına bırakarak teras kattan atlayıp intihar etmiş gibi bir hava vermeye çalıştılar. Kızım kan kaybından öldü” dedi. Baba soruşturmayı etkili siyasilerin durdurmuş olabileceğini ve delil karartıldığını ifade ediyor.

“İntihar değil, bedensel travma”

Baba Şaban Vatan ise kişisel twitter hesabından olayın ayrıntılarını paylaştı ve adli tıp raporunun da ölümün intihar değil ‘bedensel travmaya’ bağlı olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Baba Vatan, çocuğunun ölümünün cinayet olduğunu ve üzerinin örtülmeye çalışıldığını belirtti. Olayın yargı tarafından yeteri kadar soruşturulmadığı ve kızının yaşamını yitirdiği gün, polise saat 17.00 sıralarında bir kız çocuğuna siyah bir aracın çarptığına ilişkin bir ihbarda bulunulduğunu belirten Vatan, ayrıca kızının yaralarının temizlenmiş olduğunu da belirtti.

Vatan, evlerinin yakınındaki oto yıkamacıya aynı gün tariflere uyan siyah bir aracın geldiğini ve sahibinin telaşlı olduğunun kendine aktarıldığını da söyledi. 10 ay sonra sosyal medyada gündeme oturan Rabia Naz Vatan hakkında “#RabiaNazaNeOldu?” etiketiyle çok sayıda paylaşım yapıldı.

Binanet’in haberine göre ise gazeteci Metin Cihan, twitter üzerinden tekrar gündeme getirdiği olaya ilişkin şunları yazmıştı. “Rabia evinin önünde bulunduğu sırada sol ayağı kopar derecesine gelmiş ve atardamar kesiği var. Böyle bir durumda kan akışı olması lazım ancak bulunduğu yerde kan yok. Evinin çatısından intihar ettiğini ‘düşünen’ emniyetin aksine ise yüksekten düşmeyle/atlamaya oluşması beklenen başka bulgular yok ve düşme sesini duyan yok.

***

Tepkilerin ardından savcılık açıklama yaptı

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne ilişkin tepkiler artınca Giresun Cumhuriyet Başsavcısı’ndan açıklama geldi. Açıklamada soruşturmanın üstünün örtülmeye çalışıldığı yönünde tepkilere ilişkin, ‘asılsız iddia ve şayialar’ denilmesi dikkat çekti.

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili soruşturmanın halen Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürüldüğünü, olayın aydınlatılması ve delil araştırmasının devam ettiğini açıkladı.

Alan, yaptığı yazılı açıklamada, Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018 tarihinde meydana gelen ve Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili bazı basın yayın kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında “asılsız iddia ve şayialar görüldüğünü” ileri sürdü.

Başsavcı Alan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili soruşturma halen Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülmekte olup, olayın aydınlatılması ve delil araştırmasına devam edilmektedir. Adli Tıp Kurumundan alınan raporlarda ‘ölümün yüksekten düşmeye bağlı genel beden travması neticesinde meydana gelmiş olabileceği’ yönünde mütalaa verilmiştir. Soruşturma kapsamında birçok kişi dinlenmiş, olay mahallinde keşif icra edilerek bilirkişi incelemesi yaptırılmıştır. Küçük Rabia’nın ölümüyle ilgili intihar ve yüksekten düşme dahil her türlü ihtimal titizlikle araştırmaya devam edilmekte olup, yargı delillere ve oluşacak vicdani kanaatine dayalı olarak kararını verecektir.”

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin