AKP’li Başkan ‘50 yıl su sorunu yaşanmayacak’ demişti, Sivas’ın 3 aylık suyu kaldı

Sivas’ta su sıkıntısı yaşanırken, barajlardaki doluluk oranı neredeyse zemin seviyesine indi. Mevcut durum karşısında uzmanlara göre şehrin 3-4 aylık suyu kaldı.

Büyük Sivas Haber’in aktardığına göre, şehirde geceleri meskenlere su verilmezken, yeterli yağış olmaması halinde Sivas’ın susuz kalacağı aktarıldı. Habere göre diğer yandan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in daha önceki açıklamalarında şehrin 50 yıl boyunca su sıkıntısı yaşamayacağını söylediği ifade edildi.

SUYA YÜZDE 25 ZAM

Sivas Belediyesi meclis toplantısında tasarruf amaçlı suya yüzde 25 zam yapıldı. Başkan Bilgin yapılan zammı “tasarruf olarak değerlendirmeliyiz” şeklinde yorumladı.

MUHTARLAR UYARI YAPMAYA BAŞLADI

Öte yandan 65 mahalle muhtarı mahallelerinde yaşayan sakinlere çeşitli yol ve yöntemlerle “Kıymetli Mahalle sakinlerimiz, baraj suyumuz neredeyse tükenmek üzere, Tavla deresinde su seviyesi çok düşük durumda olduğu için ara ara sularımız basınç olmadığından kesinti yaşayabiliyoruz. Lütfen sularımızı idareli kullanalım. Hayırlı akşamlar.” şeklinde bilgilendirme mesajı göndermeye başladı.

“50 YIL SU SIKINTISI YAŞAMAYACAĞIZ”

Sivas Belediyesi tarafından 21 Ocak 2021’de servis edilen haberde şu ifadelere yer verilmişti:

“Son yıllarda su seviyesi düşen 4 Eylül Barajı’na, 300 milyon liralık yatırım ile 50 kilometre uzaklıktaki Pusat Özen Barajı’ndan su takviyesi yapılacak.

Yağışların azalması ve artan kuraklık nedeniyle baraj ve göletlerdeki su seviyelerinde düşme gözlemlendi. Kuraklıktan nasibini alan 4 Eylül Barajı için kolları sıvayan Belediyemiz 50 km uzaklıktaki Pusat Özen Barajından su getirme projesini devreye koydu.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, DSİ ile yaptığı görüşmeler sonrası su takviyesi için hazırlanan projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Proje Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanıp 2021 yatırım programına alındı.

Proje hakkında bilgi veren Başkanı Bilgin, “Pusat Özen Barajı’ndan 4 Eylül Barajı’na su isale hattı ile ilgili talebimiz Sayın Cumhurbaşkanı’mızın imzasıyla yatırıp programına girdi. Bu kuraklık nedeniyle ciddi manada bir su sıkıntısı yaşayacağımız ihtimali ortaya çıkınca Cumhurbaşkanı’mızı ziyaretimizde bu projenin önemini ve aciliyetini belirtmiştim. Cumhurbaşkanı’mızın verdiği talimatla birlikte 300 milyon TL’lik bir yatırım bedeliyle programa girdi. İnşallah bu sene başlayacak. Sivas’ın uzun yıllar su sorunu yaşamaması için gerekli tedbir alacağız çünkü mevcut yağışlar yeterli değil.” diye konuştu.

Bu yıl içinde projeye başlanacağını söyleyen Başkanımız Bilgin, “Biz bu projeyi DSİ Genel Müdürlüğü ile uzun yıllardır görüşüyorduk. Ama geçen yılki yağış ve su sorununun kısa vadede görünmemesi nedeniyle yıllara yayılacak bir projeydi. Biz bu projeyi özellikle bu yıl geçen kuraklık nedeniyle hızlandırdık. Yaklaşık 50 kilometrelik bir alan. Bunun büyük bir kısmı cazibe ile gelecek. Bu noktada çok fazla bir işletme masrafı olmayacak. Su her şeyin başıdır. Biz şehirlere ne kadar hizmet yaparsak yapalım, su önemlidir.” dedi.

4 Eylül Barajı’nın toplama su ile oluşan bir baraj olduğunu belirten Bilgin, “Pusat Özen Barajı’nda ciddi manada bir su var. Barajın su noktasında kaynağı geniş bir nokta. İnsan odaklı çalışmalarda su hayatın devamı için en önemli ihtiyaç olduğundan dolayı bu projeyi önceledik. Rakamsal olarak büyük ama şehrimiz için önemli bir projedir. Bu projeyi hayata geçirdiğimiz zaman önümüzdeki 50 yıl boyunca su sıkıntısı yaşamayacağız.” ifadelerini kullandı.”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin