“AKP’li bakanlarla Gülen’i kaçırma planı yapan Flynn itirafçı oldu” iddiası

AKP’li bakanlarla Fethullah Gülen’i kaçırma projesinin içinde olduğu ortaya çıkan ABD Başkanı Trump’un eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael T. Flynn itirafçı olduğu ve ‘tanıklık’ karşısında koruma istediği iddia edildi. New York Times Gazetesi, Flynn’in Rusya’nın ABD seçimlerine olası müdahalesini soruşturan özel savcı Robert S. Mueller’in soruşturmasıyla ilgili Başkan Donald Trump’ın hukuk ekibiyle bilgi paylaşmama kararı aldığını yazdı. Flynn’in Beyaz Saray’a bildirimde de bulunduğu belirtildi.

New York Times’ın davayla bağlantılı 4 kişiye dayandırdığı haberde gerekçe olarak, Flynn’in Trump’ın avukatlarıyla bilgi paylaşımının ‘çıkar çatışması’ yaratabileceği gösterildi. Bu gelişme, Flynn’in savcı Mueller ile anlaşma yoluna gitmiş olabileceği söylentilerine yol açtı. Ancak tek başına bu durum Flynn’in Mueller’le işbirliği yaptığı anlamına gelmiyor. Bazı avukatlar, savcılarla müzakereye başlar başlamaz bilgi paylaşımından çekilmiş olabilir. Ancak bu tarz müzakerelerin çökme ihtimali de bulunuyor.

Ancak Beyaz Saray’a yapılan bu bildirim, Trump’ın avukatlarının Flynn’in savcı Mueller ile işbirliğine girdiğini düşünmelerine yol açtı. Flynn ve Trump cephesinden konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Albayrak ve Çavuşoğlu ile biraraya gelmişti

Geçmişte Flynn ile AKP’li bakanlar arasında toplantılar yapıldığı da ortaya çıkmıştı. CIA eski başkanı James Woolsey’e dayandırılan haberde 19 Eylül tarihinde New York’da bir otelde, Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Inovo BV’nin sahibi işadamı Ekim Alptekin ile Flynn bir araya geldi. Görüşmeye Woolsey de katıldı. Toplantıda Gülen’in, ‘kanuni iade sürecine gerek duyulmadan’ Türkiye iadesi masaya yatırıldı. Woolsey, burada Gülen’in ‘gece karanlığında kaldığı evden kaçırmak’ fikrinin konuşulduğunu söyledi.

Wall Street Journal: AKP, Gülen’i kaçırmak için Flynn’e 15 milyon dolar teklif etti

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin