AKP’den yerel seçim için ‘milli F-16’ animasyonu

Her seçim öncesinde ‘milli efsaneler’ üreten AKP, yandaş medya eliyle bu kez de ‘milli savaş uçağı’ animasyonu paylaştı. Demirören grubunun satın aldığı DHA tarafından servis edilen haberlerde “İşte Milli Muharip Uçak TF-X’in animasyon görüntüleri’ başlığı altında 2030’da Türkiye’nin ABD, Rusya ve Çin’den sonra dünyada 4. ülke olacağı iddia ediliyor. F-16’larla kıyaslama yapılarak, 12 yıl sonra bu teknolojinin yegane üreticilerinden birinin Türkiye olacağı ileri sürülüyor.

2018’de de benzer bir animasyon videosu ‘milli savaş uçağımızın ilk savaşı’ başlığıyla paylaşılmıştı.

DOMATES, BİBER, PATLICAN KRİZİNE KARŞI

Domates, patlıcan, biber fiyatlarındaki yükselişi, enflasyon ve hayat pahalılığını önleyemeyen AKP, buna çare olarak İstanbul ve Ankara’da 100 yakın tanzim satış mağazası açarak, manav hizmeti yapmakta bulmuştu.

DÜNYA 4’NCÜSÜ OLACAĞIZ!

Haberlerde, “Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAS) tarafından 2030’lu yıllar için hedeflenen Milli Muharip Uçak projesinin animasyon filmini dün yayınladı. Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor. Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak” ifadelerine yer verildi.

MİLLİ OTOMOBİL-HELİKOPTER’LERİN PATENTLERİ, MOTORLARI YABANCIDAN

AKP’nin daha önceki seçimlerde milli tank, milli gemi, milli otomobil, milli helikopter gibi projeleri gündeme gelmiş, çoğunun otomasyon dışındaki motor, silah sistemleri, üretim patenti gibi unsurlarının Türkiye’ye ait olmadığı ortaya çıkmıştı.

Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ‘yerli ve milli helikopter’ olarak duyurulan Gökbey’in motorunun ABD’li bir şirkete ait olduğu kısa bir sonra ortaya çıktı.

Yine Haziran 2015 seçiminden evvel İsveç’ten 40 milyon Euro (160 milyon TL) mukabili TIR’la getirilen üç SAAB milli otomobil diye kamuoyuna tanıtılmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin