AKP’den cumhuriyet tarihinin en büyük fişleme skandalı: ‘BTK herkesi fişliyor, saat başı kayıt alıyor’

Türkiye’de telekomünikasyon sektörünü denetleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) internet servis sağlayıcılarına gönderdiği ‘gizli’ ibareli yazıda vatandaşların fişlenip saat başı BTK’ya rapor göndermesi istediği iddia edildi.

BTK, 313 servis sağlayıcısından ‘gizli’ ibaresiyle internet abonelerinin kimlik numaralarını, adreslerini, hangi saatte, hangi siteye girdiğini saat başı göndermesini istedi.

Fişleme iddiasını dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, “Cumhuriyet tarihinin en önemli fişleme skandallarından biriyle karşı karşıyayız. BTK, 313 servis sağlayıcısından ‘gizli’ ibaresiyle internet abonelerinin TC kimlik numaralarını, adreslerini, hangi saatte, hangi siteye girdiğini ve ne kadar kaldığını saat başı göndermesini istedi.” dedi.

TBMM’de konuşan Adıgüzel şunları ifade etti:

‘‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gizli ibaresiyle 313 servis sağlayıcısına bir yazı yazdı. Kullanıcıların abone desenlerini ve log kayıtlarını istiyor. Geçen hafta Dijital Mecralar Komisyonu’nda konuyu gündeme getirdik. BTK Başkanı oradaydı, konudan sorumlu bakan yardımcısı oradaydı. İkisi de yalanlamadılar tam tersi bu izlemenin olduğunu söylediler. Hatta 313 kurum olduğunu bakan bizimle paylaştı. Peki nedir bu LOG kayıtları ve abone deseni? Kısaca firmalardan internet abonelerinin hangi internet sitelerine hangi saatte girdiği ve ne kadar süre kaldığının bilgisinin her saat başı BTK’ya göndermesi isteniyor. Tabi hangi siteye hangi saatte girdiği ve ne kadar kaldığının yanında abonelerin; TC kimlik numarası, adres, vergi numarası, meslek kimliği sunduysa onun seri numarası hatta ve hatta annesinin kızlık soyadına kadar bütün bilgileri talep ediliyor. Firmalara gönderilen bu yazı BTK’nın resmi sitesinde yayınlanmıyor. Kamuoyunun gözü önünden açık hukuksuzluklarını kaçırmak istiyorlar. Sanıyorlar ki gerçekler gün yüzüne çıkmayacak ama beyhude.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin