AKP’de muhalifler hareketli: Erdoğan’ın danışmanı Arınç, parti kuran Davutoğlu ile buluştu

31 Mart ve 23 Haziran seçim yenilgilerinden sonra AKP içinde başlayan muhalif kanatta hareketlilik arttı.  Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Bülent Arınç, AKP’ye karşı sert eleştirilerde bulunan ve yeni parti kuracağı iddia edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

Gazeteci Gökhan Özbek’in sosyal medyadan duyurduğu iddiaya göre, Arınç ve Davutoğlu biraraya geldi.

AKP’den ayrılarak yeni parti kurma hazırlığındaki Ahmet Davutoğlu’nun, TBMM Başkanlığı da yapan, bir süre Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştiriler getiren ve isminin AKP’ye karşı yeni siyasi partiler ile birlikte anılmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine atanan Bülent Arınç ile buluştu.

Özbek, “Bugün saat 14:30 sularında Gazeteci Fatih Altaylı, Bülent Arınç ve Ahmet Davutoğlu, İstanbul Esentepe’de bir avukatlık ofisinde buluştular.Görüşmeden saat 16:30’da Davutoğlu ayrılırken, saat 17:00’de Altaylı, 17:10’da Arınç çıktı” diye yazdı.

Özbek’in iddiası henüz taraflarca teyit edilmezken Habertürk Gazetesi yazarı Altaylı’nın, iddia edilen görüşmede yer alması da bir başka dikkat çeken husus oldu.

Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile, “millete ve devlete hizmeti geçmiş, bilgi ve birikim sahibi kişilerin bu kazanımlarından istifade edilebilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulunun oluşturulması” kararının ardından bu kurula atanmıştı. Kulislerde, kararın Arınç’ı da yeni parti saflarına kaptırmamayı amaçladığı yorumları yapılmıştı.

AKP’ye karşı yeni bir siyasi parti kurması beklenen diğer iki isim de Abdullah Gül ve Ali Babacan. Davutoğlu son açıklamaları ile Erdoğan ve AKP’ye yönelik eleştirilerini arttırmış ve AKP’den istifa edecek milletvekilleri ile yeni bir siyasi partiyi kısa sürede açıklayacağı iddia edilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin