AKP yeni tasfiyeyi konuşuyor: Erdoğan 48 başkandan sadece 10’unu aday gösterecek

AKP, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mevcut 48 il belediye başkanından 10 kadarını yeniden aday göstereceği, kalanları yeni isimlerden seçeceğini konuşuyor. Kapsamlı tasfiye partiyi hareketlendirirken, teşkilatlar eğilim yoklamalarına kilitlendi.. Cumhuriyet’in haberine göre, adaylık başvuruları cuma günü bitecek olan AKP’de, pazar günü tüm teşkilatlarda internet üzerinden eğilim yoklaması yapılacak.

ANKETLERE GÖRE HALK BAŞKANLARDAN MEMNUN DEĞİL

Anketlerde bir süreden beri AKP’li mevcut belediye başkanlarından memnun olunmadığı, değişim istendiği sonucu çıktığı söyleniyordu. Parti kulislerinde, önceki yerel seçimlerden farklı olarak 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimde mevcut 48 belediye başkanının büyük bölümü yeniden aday gösterilmeyeceği konuşuluyor.

10 kadar belediye başkanıyla yola devam edileceği, gerisinde ise yeni isimlerin tercih edilmesi eğiliminin yüksek olduğu sızan bilgiler arasında. Devam edecek büyükşehirler arasında arasında Gaziantep, Konya ve Antalya sayılıyor.

GÖKÇEK’İN DURUMU NE OLACAK

MHP’nin adını gündeme getirdiği eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in sık sık Ankara’da iki parti arasında ittifak olması gerektiği yönündeki mesajlarına dikkat çekilerek, ortak adaylık istediği söyleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Gökçek’in, Ankara adaylığına kesin gözüyle bakılan Mehmet Özhaseki ile birlikte çalıştığı, hatta Ankara’nın ilçe adaylarının belirlenmesinde etkili olacağı kaydediliyor.

RİZE DEĞİŞECEK

Adıyaman ve Kilis belediye başkanlarının durumunun ortada olduğu, ‘metal yorgunluğu’ gerekçesiyle belediye başkanlarının istifa ettirildiği Bursa, Balıkesir ve Ordu’da karar verilemediği, anketler yapılacağı kaydediliyor. Sivas için Adalet Bakan Yardımcısı Hilmi Bilgin’in adı geçiyor. Erdoğan’ın memleketi Rize’de de yeni bir isimle yola devam edileceği konuşuluyor.

MHP’nin elinde olan Manisa’da eski milletvekili Selçuk Özdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile Akhisar Spor Kulubü Başkanı Hüseyin Eryüksel; Mersin’de eski milletvekili Ali Er’in adı geçiyor. CHP’nin elinde olan Aydın’da eski ANAP’lı bakan Cengiz Altınkaya, milletvekili Mustafa Savaş ve eski milletvekili Recai Berber’in adı gündemde.

NİHAT HATİPOĞLU DİYARBAKIR’A

Meclis’teki çoğunluk sıkıntısı nedeniyle Savaş’ın şansının az olduğu dile getiriliyor. HDP’li belediye başkanının görevden alınarak kayyım atanan Diyarbakır’a ise Nihat Hatipoğlu’nun aday gösterilebileceği belirtiliyor.

Gökçek’in yerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirilen Mustafa Tuna’nın Keçiören’e, 3 dönemdir Altındağ Belediye Başkanlığı yapan Veysel Tiryaki’nin CHP’nin elinde olan Yenimahalle’ye kaydırılabileceği Ankara’nın sıcak konu başlıklarından.

UYSAL’A ESKİ BÖLGESİ BAŞAKŞEHİR ADAYLIĞI

İstanbul’ için ise özel çalışma hazırlığı olduğu belirtiliyor. Kadir Topbaş’ın yerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirilen Mevlüt Uysal’ın yeniden Başakşehir’den aday yapılabileceği belirtiliyor.

SOYLU’NUN DA ADI GEÇİYOR

İzmir için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’in adı bir süredir ağırlıklı olarak dile getiriliyordu. Özgener’in adının öne geçtiği, hatta AKP’li milletvekillerince verilen ve aday olan oda başkanlarının seçilememesi durumunda eski görevine geri dönebilmesini öngören yasa önerisinin adaylığını güçlendirdiği kaydediliyor. Özgener’in adaylığı istediği, ancak ailesinin direndiği konuşuluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin