AKP ve MHP oyları ile geçti: “KHK’lar açlığa mahkum edildi; özel sektörde bile ekmek yok!”

TBMM Genel Kurulunda görüşülen 701 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kabul edildi. KHK ile işleri ve meslekleri ellerinden alınan 18 bin 632 kişiyi açlığa mahkum eden kararname AKP ve MHP oylarıyla TBMM’den geçti.

Genel Kurul’da söz alan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kararname ile KHK’lerle ihraç edilenlerin özel sektörde çalışmalarının engellendiğini ifade ederek, “Öğretmenlerin çalışma izinlerini iptal ettiniz, on binlerce öğretmen özel okullarda da çalışamıyor. KHK’li hukukçular avukatlık ruhsatı alamıyor. Bugün bir cinayete daha imza attınız ve KHK’yle ihraç edilen doktorların özel hastanelerde çalışmasının önüne geçecek şekilde bir sağlık kanun teklifi sundunuz. Yarın komisyonda görüşeceğiz. 6-7 bin doktorun özel hastanelerde çalışmasını engelleyecek çok vicdansızca bir teklif.” açıklamalarında bulundu.

‘MİLLETE KUMPAS KURDUNUZ’

İYİ Parti Grubu adına söz alan Adana Milletvekili İsmail Koncuk, kararı eleştirerek, “Sayın Cumhurbaşkanı okulları neden kapatmadınız? Vatandaşların çocuklarını bu okullara göndermesine müsaade ettiniz. Bunlar Milli Eğitim Bakanlığının gözetiminde, denetiminde okullardı. Bu millete kumpas kurdunuz. Bunu, bugün anlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

MHP Grubu adına söz alan Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, OHAL Komisyonu ile ihraçlara karşı itiraz yolunun açıldığını ancak sınırlı sayıda iade kararı çıktığını belirtti.

‘BU KİŞİLERİN SABİT SUÇU YOK’

HDP Grubu adına söz alan Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “OHAL Komisyonuna başvuran, ihraç edilmiş ya da açığa alınmış kişilerin suçları sabit olmamasına rağmen, kimisi iki yıldır işsiz ve tüm sosyal haklarından mahrum durumda. İktidarınız ve bu Komisyon, yüz binlerce suçsuz, günahsız insanın vebalini üzerinde taşıyor.” iddiasında bulundu.

‘ACİL BİR KULA KULLUK EDİYORSUNUZ’

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam da 15 Temmuz akşamında Türkiye’nin, iki batılın çatışmasını seyrettiğini öne sürdü.

İslam, AK Parti’nin 15 Temmuz sonrasında Yenikapı’da HDP’den, referandum sürecinde CHP’den kurtulduğunu, bugün ihtiyaç olduğundan dolayı MHP ile yan yana durduğunu iddia ederek, “Siz kadir kıymet bilmez, siyaseten nankörsünüz. 15 Temmuz bahane, bütün muhaliflerinizi, hakkı söyleyenleri, zulmünüzü yüzünüze söyleyenleri tasfiye ediyorsunuz. Zulmediyorsunuz ve zalimsiniz. Allah’a kulluk etmiyorsunuz aciz bir kula kulluk ediyorsunuz. Beddua alıyorsunuz. ‘Ocakları sönsün, soyları kurusun, Allah belalarını versin’ diyor insanlar size.” diye konuştu.

YENİ MADDE İHDASI

AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, görüşülen 701 sayılı KHK kapsamında ilişiği kesilen kamu görevlilerinden OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun kararına dayalı olarak görevine iade edilenlerin yeniden bir mağduriyet yaşamasının önüne geçilmesinin amaçlandığını iddia eden “Komisyon tarafından alınan kararların hukuken geçerliliğini sürdürmesine yönelik bir önergedir. Hak kaybını önleyici mahiyettedir.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin