AKP iktidarı 4 Haziran’da onayladığı KHK’yı seçim sonrasına bırakmış!

18 bin 632 kişiyi ihraç edildiği son KHK’nın Bakanlar Kurulu’nda onay tarihinin 4 Haziran 2018  olduğu ortaya çıktı. Fakat AKP iktidarının ihraç listelerini 24 Haziran seçimlerinden sonra bu sabaha karşı yayınlaması dikkat çekti.

Kararın alındığı tarih 4 Haziran olarak görülürken, AKP’nin ihraçları duyurmak için seçim sonrasını beklediği ortaya çıktı.

***

 

YENİ KHK’NIN MECLİS’TE YASAL SÜREDE GÖRÜŞÜLMESİ İMKANSIZ 

Diğer yandan OHAL KHK’nın yasal süre içinde mecliste görüşülmesinin imkansız olduğu belirtiliyor. Olağanüstü Hal yönetiminin süresi 18 Temmuz günü bitecek. Yeniden uzatılmayacağı belirtildi. OHAL kaldırıldıktan sonra alınmış olan bütün önlemlerin de kendiliğinden kalkmış olması gerekiyor.

SOL’un haberine göre, Anayasa Mahkemesi OHAL KHK’sı ile ilgili olarak OHAL KHK’larını denetleme yetkisinin mecliste olduğunu öne sürerek yetkisizlik nedeniyle başvuruyu reddetmişti.

Mecliste görüşüldükten sonra yapılan başvuruyu ise “Meclis, iradesini yasa çıkararak göstermiştir” gibi bir gerekçeye dayanarak başvuruyu reddetmiş, böylelikle OHAL KHK’ları hem Meclis hem de Anayasa Mahkemesi denetiminden geçirilmemiş ve üstelik Anayasa Mahkemesi yapılan düzenlemelerin ve alınan önlemlerin kendiliğinden ortadan kalmış olması gerekirken süreklilik kazandırılmasına “hukuk desteği” vermişti. 701 sayılı KHK’nın yasal süresi içinde mecliste görüşülmesi olanaksız. 18 Temmuz günü OHAL’in kaldırılacağı belirtiliyor. Bu sorunu nasıl çözeceklerini merakla bekleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin