AKP sadece 3 milyon seçmen, 4 puan mı kaybetti?: “İstanbul’u kaybedersek Türkiye’yi kaybederiz”

Tüm manüpilasyonlara, medya gücüne, MHP ile kurduğu ittifaklara ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın meydan meydan gezmesine rağmen AKP 31 Mart yerel seçimlerinde kan kaybetti.

En büyük şoku ise İstanbul’da yaşadı. Abülkadir Selvi, 2017’de Hürriyet’te kaleme aldığı yazısında, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’yla ilgili istişare toplantısında, “İstanbul’u kaybedersek Türkiye’yi kaybederiz” dediğini yazmıştı. YSK’nın İstanbul’da İmamoğlu’nun önde olduğunu açıklaması bu ifadeyi gündem getirdi.

Oy oranları ciddi manada düşen AKP, resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 44.4’lük oy oranına geriledi. 20.4 milyon seçmenin oyunu alabilen AKP, 1 Kasım 2015 milletvekilliği genel seçimlerinde 23.6 milyon kişinin oyunu alarak yüzde 49′.4 oranında yer almıştı.

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Erdoğan, MHP’nin ve BBP’in desteğiyle 26.3 milyon oy almış, yüzde 52.6 oy oranında kalmıştı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde 18.8 milyon seçmenin oyunu alan AKP o dönemde ilk kez tek başına iktidarı kaybetmişti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önce koalisyon görüşmelerini kilitlemiş daha sonra terör ve savaş söylemiyle Türkiye’yi tekrar erken seçime götürmüştü. Bu hamlesi ile AKP ve Erdoğan tek başına iktidarı ve kaybettiği milletvekili yeter sayısını 317’ye çıkarabilmişti.

ERDOĞAN DA MANÜPİLE ETTİ
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart yerel seçimlerinden memnuniyetsizliği fotoğraflara ve balkon konuşmasına yansırken, Erdoğan’ın MHP’nin oyunun da dahil olduğu Cumhur İttifakı oylarını AKP oyu diye lanse etmesi dikkat çekti.

Dün gece yaptığı balkon konuşmasında Erdoğan, seçimi AKP’nin birinci bitirdiğini anlatırken, parti olarak yüzde 52 oy oldaklarını söylemişti. Ancak YSK kesin olmayan verilerine dayanan istatistiklere göre AKP’nin oyu yüzde 44.42’de kaldı. Oy veren seçmen sayısı ise 20.42 oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin