Akıncı Üssü davasında savcının istediği cezalar belli oldu

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin yönetildiği iddia edilen Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 475 kişilik davada, Cumhuriyet Savcısı esasa ilişkin mütalaasını sundu. Savcı, darbeyi yönetttiği iddiasıyla asker ve sivil sanıklara 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet; 71 sanığın ise beraatini istedi.

Davadaki kişilerin ‘Anayasal düzeni ihlal”, “vatandaşların şehit edilmesi”, ve “cumhurbaşkanına suikast girişimi” suçlarını işledikleri iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Savcı, ‘darbe girişimini yönettiği’ suçlamasın yönelttiği Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek ve Harun Biniş’in 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Savcı, 16 askere de 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep etti.

-Asker sanıklar Ali Durmuş, Hakan Karakuş, Bekir Ercan Van, Hakan Karakuş, Aydemir Taşçı, Kemal Mutlum, Veysel Kavak, Recep Sami Özatak, Ahmet Tosun, Mehmet Fatih Çavur, Ali Karabulut, Murat Bicil, Mustafa Mete Kaygusuz, Hüseyin Türk, Hasan Hüsnü Balıkçı ve Mustafa Azimetli hakkında, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘kasten öldürme’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘hürriyeti tahdit’ iddiasıyla  79’ar kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 4 bin 120 yıla kadar hapis cezası istendi.

-Savcı, sivil ve asker sanıkların “kasten öldürmeye teşebbüs”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya teşebbüs” iddiasıyla ile de süreli hapislerini talep etti.

324 KİŞİYE ‘ANAYASA’YI İHLAL’DEN CEZA TALEBİ

Savcı isimlerini tek tek saydığı 324 kişiyi ‘Anayasa’yı ihlal’ suçundan 1’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapsini talep etti. Bu kişilerden bazıları için de ‘kasten öldürme’, ‘öldürmeye teşebbüs’ iddiasıyla değişen yıllarda hapis cezası talep edildi.

71 KİŞİYE BERAAT İSTEMİ

Savcı, tamamı tutuksuz olan 71 sanık için ise tüm suçlamalardan beraat isterken, başka dava kapsamında haklarında ‘Anayasal düzeni ihlal’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından ceza verilen sanıklar Mustafa Altun ve Fatih Arslan için bu dosya kapsamında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini talep etti. Savcı Fethullah Gülen ile Adil Öksüz’ün bulunduğu 6 kişinin dosyalarının da ayrılmasını istedi.   Mütalaanın ardından mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.

KEMAL BATMAZ ABD’Lİ HEYET KARŞISINDAKİ SORGUSUNU ANLATTI

Davanın sivil sanığı Kemal Batmaz, ABD’li heyetin karşısındaki sorgusunda, “Darbeyi kimin yaptığını düşünüyorsunuz?” sorusuna “Bilmiyorum”, “Gülen’in yaptığını düşünüyor musun?” sorusuna da “Hayır” cevabı verdiğini aktardı.

Batmaz duruşmada 3 Ocak 2019’da Ankara Adliyesi’ne getirilerek ABD’li heyetin karşısındaki sorgusuyla ilgili konuştu. O gün talebi olmamasına rağmen ‘hastaneye götürülüyorsun’ diyerek Sincan Cezaevi’nden çıkarıldığını ve Ankara Adliyesi’ne getirildiğini anlatan Batmaz, şöyle konuştu:

“Bana ‘uluslararası hukuk mahkemesine gireceksin’ dediler. Ankara 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi salonuna götürüldüğümde salonda Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ramazan Dinç ve savcı Ali Alper Saylan ve tanımadığım kişiler vardı. Daha sonra bu kişilerin ABD’li savcılar ve FBI yetkilileri olduğunu öğrendim. Benim ifademden önce iki gizli tanığın dinletildiğini sonradan öğrendim. Bana ABD seyahatlerim ve darbe teşebbüsü ile ilgili sorular soruldu. Kişisel bilgilerim soruldu. ‘Ailenizle hangi ülkelere gittiniz? 2016 yılında kaç telefon kullandınız? Yurt dışına kaç defa gittiniz?’ gibi sorular soruldu. Daha sonra Fethullah Gülen, ABD seyahatlerim, ABD’de kaldığım yerler, indiğim havaalanları soruldu. Adil Öksüz’ü tanıyıp tanımadım, darbe girişimindeki rolü ve bu kişiden talimat alıp almadığım soruldu. Darbe gecesi arkadaşımın evinde olduğumu söyledim. İçinde bulunduğumuz durum nedeniyle bu arkadaşımın ismini söylemeyeceğimi belirttim.”

“DARBEYİ GÜLEN’İN YAPMADIĞI CEVABI”

Sorgusu sırasında, “Darbeyi kimin yaptığını düşünüyorsunuz?” sorusuna “Bilmiyorum”, “Gülen’in yaptığını düşünüyor musun?” sorusuna “Hayır” cevabı verdiğini aktaran Batmaz, “Tanımadığım, aynı davada yargılanan bir kişi ile ilgili yorum yapmayacağımı söyledim. Onlara ‘Hiçbir şekilde darbeye etkisi olduğunu düşünmüyorum’ dedim. Bu sözün ardından Ramazan Dinç, ‘Tanımadığınız kişiyle alakalı nasıl böyle yorum yapabiliyorsunuz?’ diye sordu. Ben de ‘Bırakın darbeyi, kimseyi incitmeyi bile düşünmezler. 15 sene şirketlerinde çalıştım’ dedim. Ramazan Dinç, ‘Fethullah Gülen melek değil mi?’ dedi. Ben de ‘Bir kesime terörist deniliyorsa sürekliliği olması lazım’ deyince konunun kapatılmasını istediler. Görüntülerle ilgili konuşmak istedim; ancak sözümü kesip konuyu acelece kapattılar” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. camurcubasinin iftiralarina kilif ayarlamaya calisan zavallilar.
    zulumlarina ziftten zemin ayarlamaya debelenen hilkat garibeleri.
    kissalari anlamak bu kadar pahaliya mi malolmaliydi?
    Kara kalplerin ayrismasinin serrinden bizleri artik uzak eyle Allâh’im.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin