Akıncı Üssü davası başlıyor, bir ay sürecek

15 Temmuz darbe girişimi gecesi komuta merkezi olarak görülen Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 7’si firari 486 sanığın yargılanmasına bugün başlanıyor. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak olan davanın sanıkları arasında eski hava kuvvetleri komutanı Akın Öztürk ve Adil Öztürk de var. Sanıklar hakkında 303’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Darbe girişiminin yönetildiği merkez olduğu belirtilen Akıncı Üssü’ndeki olaylara ilişkin davanın iddianamesinde birinci sırada Fethullah Gülen gösterildi. Sincan Cezaevi kampüsü içindeki salonda görülecek duruşmalar 29 Ağustos’a kadar sürecek.

Duruşma öncesi Sincan Cezaevi kampüsünde yoğun güvenlik önlemleri alınması dikkat çekti. Takviye ekiplerle birlikte bin 130 jandarma personeli duruşma salonunda güvenliği sağlayacak. Duruşma salonu dışında da hava savunma sistemleri, keskin nişancılar, bomba arama ve asayiş köpekleri, TOMA ile zırhlı araçlar, arı drone ve seyyar plaka tanıma sistemleriyle güvenliğin sağlanması planlanıyor. Salona ayrıca az sayıda sanık yakınının alınmasına karar verildi.

Dava iddianamesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, eski Jandarma Genela Komutanı emekli Orgeneral Galip Mendi’nin de aralarında bulunduğu 23 kişi de müşteki gösterildi. Darbe girişimi sırasında yaralanan 222, malı zarar gören 96, maktul yakını 77 kişi ile bazı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 20 kişi de müşteki listesinde yer aldı.

İddianamede sanıkların katıldığı iddia edilen eylemler de tek tek sıralanıyor. Bu eylemler arasında Ankara’da 15 Temmuz gecesi bombalanan yerler “TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki köprülü kavşak ve otopark, Gölbaşı’ndaki Özel Hareket Dairesi Başkanlığı ve Havacılık Daire Başkanlığı, TÜRKSAT tesisleri, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün bombalanması” gösteriliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin