Akdeniz’de göçmenleri taşıyan bot battı: 6 ölü

Akdeniz’de düzensiz göçmenleri taşıyan bir bot, Libya açıklarında ikiye ayrılarak battı. Olayda 1’i bebek 6 göçmen hayatını kaybetti.

İspanyol sivil toplum kuruluşu (STK) Open Arms, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Libya’daki Sabratha Antik Kenti’nin 30 mil açığında batmak üzere olan bottaki düzensiz göçmenleri kurtarmak için operasyon düzenlediklerini aktardı. Operasyon sırasında ikiye ayrılan bottan denize düşen göçmenlerden 110’unun kurtarıldığı bildirilen açıklamada, 1’i 6 aylık bebek olmak üzere 6 göçmenin hayatını kaybettiği ifade edildi.

İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan da olaya ilişkin açıklama yapıldı. Libya arama-kurtarma bölgesi içindeki alanda zor durumda bulunan göçmen botunun sabah saatlerinde Avrupa Sınır Koruma Ajansı’na (FRONTEX) ait devriye uçağı tarafından fark edildiği ve Open Arms gemisinin bölgede kurtarma operasyonu başlattığı ifade edildi. Sağlık durumları ciddi olan 4 göçmenin Open Arms gemisinden tahliye edilmesi için sağlık ekibinin bulunduğu devriye botunun yola çıkarıldığı bildirildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin