AİHM’den Kavala hakkında ‘ihlal’ kararı: Derhal tahliye edin!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gezi Parkı davasının tek tutuklu sanığı olan ve 770 gündür cezaevinde bulunan Osman Kavala’nın başvurusu hakkında ‘ihlal’ kararı verdi. AİHM, iş adamı Kavala’nın derhal tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. Mahkeme, Kavala’nın tutukluluğunun makul bir şüpheye dayanmadığını ve Kavala’nın tutuklanmasının politik amaçla yapıldığını belirtti.

AİHM’in kararında, Kavala’nın tutukluluğunun ve kendisine yönelik suçlamaların doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini hedef alan açıklamaları ile bağlantılı olduğunu ifade edildi. Independent Türkçe’ye konuşan Kavala’nın avukatlarından İlkan Koyuncu, mahkemenin re’sen tahliye kararı verebileceğini söyledi. Koyuncu ayrıca, AİHM’in 90 sayfalık kararının tercümesini yaptırarak mahkemeye sunacaklarını da ifade etti.

1 KASIM 2017’DEN BU YANA TUTUKLU

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, 18 Ekim 2017’de Antep’te Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. Kavala 1 Kasım 2017’de tutuklandı ve bir yıldan daha fazla süredir iddianamesi hazırlanmadı. Osman Kavala ile birlikte 16 kişinin ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı “Gezi davası” 24-25 Haziran 2019’da başladı. 16 Kasım 2018’de Osman Kavala’nın dosyasıyla bağlantılı olduğu düşünülen operasyonla sivil toplum çalışanları ve akademisyenlere yönelik operasyonda 13 kişi gözaltına alındı. 12 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı, Helsinki Yurttaşlar Derneği Üyesi Yiğit Aksakoğlu ise tutuklandı. Aksakoğlu ilk duruşmada tahliye edildi. Kavala’nın yargılandığı davanın bir sonraki duruşması 24-25 Aralık’ta görülecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin