AİHM tutuklanan HDP’li Belediye Başkanı Bakırhan’ı haklı buldu; Türkiye’yi mahkum etti

ENSAR NUR | STRAZBURG TR724

Strazburg’da bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bugün sabah açıkladığı kararında HDP’li Siirt eski belediye Başkanı Tuncer Bakırhan’ın tutukluluk sürecinin hak ihlali oluşturduğuna hükmetti. 

AİHM, Tuncer Bakırhan’ın tutuklu yargılanması ve cezaevinde tutulması için “yeterli” gerekçelerin bulunmaması, makul bir süre içerisinde yargılanmasının yapılmaması ve tutuklanmasına alternatif önlemlerin (ev hapsi gibi) düşünülmemesi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5’e 3 maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5’e 3 maddesi “ …yakalanan veya tutulan herkesin derhal bir yargıç veya yasayla adli görev yapmaya yetkili kılınmış sair bir kamu görevlisinin önüne çıkarılması zorunlu olup, bu kişi makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkına sahiptir. Salıverilme, ilgilinin duruşmada hazır bulunmasını sağlayacak bir teminat şartına bağlanabilir.” diyor. 

Mahkeme ayrıca, seçilmiş bir siyasetçi olan Bakırhan’ın açıklamaları yüzünden tutuklanmasının Sözleşme’nin 10. Maddesi kapsamında ifade özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti. 

Mahkeme, son olarak ortaya çıkan zararlardan dolayı, Türkiye’yi Tuncer Bakırhan’a 10 bin Euro manevi tazminat ve 3 bin Euro dosya masrafı ödemeye mahkum etti. 

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Siirt Belediye Başkanı seçilen Bakırhan, 16 Kasım 2016’da tutuklu yargılanmasının ardından görevinden alındı ve yerine kayyum Belediye Başkanı atandı. Savcılar Bakırhan’ı terör örgütü PKK lehine propaganda yapmak ve söz konusu örgüte üye olmakla suçladı. Seçilmiş Belediye Başkanı Ekim 2019’da Siirt Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl 18 gün hapis cezasına çarptırıldı. Aldığı cezadan sonra serbest bırakılan Tuncer Bakırhan, Bolu’da hapiste olduğu esnada AİHM’e başvuru yapmıştı. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin