AİHM, Türkiye’yi mahkum etti: Bylock, tek başına delil olmaz!

AİHM, Türkiye ile ilgili iki davada çok önemli kararlara imza attı. Avukat Rümeysa Budak’ın paylaştığı kararın ayrıntılarına göre AİHM, cemaat davalarında insanların ‘Bylock’ gerekçesiyle mahkum edilmesini haksız buldu ve Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti. TR724 Yazarlarından KHK’lı Hakim Nevin Erdem, kararı, “Tüm mahkemelerin ellerindeki dosyaları bu karar doğrultusunda derhal gözden geçirmeleri ve tahliye kararı vermeleri zorunlu.” sözleriyle değerlendirdi. Bir başka KHK’lı hakim Kemal Karanfil ise kararın emsal nitelikte olduğunu söyledi.

Avukat Rümeysa Budak, söz konusu karara ilişkin paylaşımında, “Başvurucunun tutukluluğuna esas ve tek delil Bylock kullanımının gösterilmesi, yazışma içeriklerinin olmaması nedeniyle milli hakimimizin şerhiyle madde 5/1-3-4’ün ihlal edildiğine ve 12bin Euro manevi tazminat ile bin Euro masraf ve giderlere hükmedildi. İkinci karar ise polis memuru başvurucunun darbe sonrası tutuklanmasına ilişkin ihlal iddialarıyla ilgili. Başvuru hakkında kabul edilebilirlik kararı 9 Mayıs 2019’da verilmiş, 5.madde harici iddialar kabul edilemez bulunmuş, 5.madde esası hakkında ise salı günü karar verilecek.” ifadelerini kullandı.

TR724 Yazarlarından KHK’lı Hakim Nevin Erdem, kararın linkini paylaşarak, şunları yazdı: “AİHM de ‘Bylock delil olmaz!’ dedi. “Herhangi bir uygulamayı indirmek veya kullanmak bir suçun işlendiği anlamına gelmez.”
Tüm mahkemelerin ellerindeki dosyaları bu karar doğrultusunda derhal gözden geçirmeleri ve tahliye kararı vermeleri zorunlu.”

KEMAL KARANFİL: KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

KHK’lı hakim Kemal Karanfil ise kararın emsal nitelikte olduğunu söyledi: “
Bugün yayınlanan Akgün-Türkiye kararında, Bylock kullanmanın tek başına suç oluşturmayacağı, tutuklama nedeni olamayacağına 6 ya 1 oyla karar vererek Türkiye’yi mahkum etti. BM keyfi tutuklama komitesinden sonra AİHM den de verilen bu karar, bu gerekçe ile mahkum edilen veya tutuklu olanların, önceden defalarca belirttiğimiz üzere HUKUKSUZ ve KEYFİ şekilde cezalandırıldığını, hakimler, Yargıtay ve Adalet bakanlığının bir inat uğruna masum insanları içerde tuttuklarını, SUÇ İŞLEDİKLERİNİ göstermektedir.
Bu karar, Bylock nedeniyle ceza alan herkes için emsal niteliğinde. Neler yapılabileceği ile ilgili Tespit TV de bir açıklama yapmayı planlıyorum. Bayram mesajında belirttiğim gibi, bundan sonra masum insanların sevineceği güzel haberleri duymaya devam edeceğiz inşaallah.”

AVUKAT HATİCE YILDIZ: 5 YILDIR SÖYLÜYORUZ

Avukat Hatice Yıldız ise kararı “5 yıldır bir iletişim ağına dahil olmak ‘silahlı terör örgütü üyeliğinin kanıtı olamaz, bunlar yarın uluslararası mahkemelerde aleyhte tazmine konu olur’ dediğimizde, mahkemesinden, avukatına, aydınından gazetecisine bize höykürenler! Sonuç aşağıda” diyerek AİHM’nin kararını paylaştı.
MURAK AKKOÇ: KARAR, 96 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. AİHM, halen devam etmekte olan soykirimda,
    Türkiye de yönetimi ele geçirmiş
    legal görünümlü illegal terör ve suç örgütünün
    suç ortağıdır!

    Bir gün, Lahey’de yapilacak soykırım yargilamalarinda AİHM yonetici ve ilgili Hakimleri de hesap verecek!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin