AİHM kararı öncesi Demirtaş’dan paylaşımlar: “Seçim bitti, ketıl sustu denilmesin!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) HDP Eki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı başvuruya ilişkin kararını bugün açıklayacak. Son seçimlerde cezaevinde Cumhurbaşkanı adayı olan Demirtaş, 4 Kasım 2016’da gözaltına alınmasından bu yana 2 yıldır tutuklu bulunuyor. Demirtaş tutuklandığı ana davaya ilişkin AİHM’ye bireysel başvuruda bulunmuş, Türkiye ise yaptığı savunmada iç hukuk yıllarının tüketilmediği gerekçesiyle başvurunun reddedilmesini talep etmişti. AİHM uzun bir sürecin ardından Demirtaş’a ilişkin kararını bugün  açıklayacağını bildirmişti.

SEÇİM BİTTİ, KETIL SUSTU DENİLMESİN SONRA

Öte yandan 24 Haziran seçimleri öncesi twitter ve ailesiyle yaptığı cezaevi telefon görüşmeleri ile  parmaklıkların arkasında kalsa kamuoyuna renkli bir seçim yarışı ve malzemesi sunan Demirtaş, ‘ketil’ (su ısıtıcı)  mesajlarının yeni serisini başlattı. Cezaevinde okuduğu ve haberdar olduğu yayınlarla ilgili sosyal medyadan paylaşımlar yapan Demirtaş, “Herkese merhabalar. Bundan sonra her pazartesi günü saat 19.00’da mesajlarımı size buradan ulaştırmaya çalışacağım. “Seçim bitti, ketıl sustu” denilmesin sonra:) Kültür, edebiyat, sanat, spor, siyaset ve yaşama dair her şeyi bana buradan iletebilirsiniz. Avukatlarım mesajlarınızı bana ulaştırırlar. Hepinize selamlarımla birlikte 3 kitap önerisiyle açılışı yapıyorum. Memleketimize hayırlı ve uğurlu olsun :)” paylaşımlarında bulundu.

KİTAP TANITTI

Demirtaş, Selim Temo’nun Horasan Kürtleri,  Mehtap Ceyran’ın  Mevsim Yas, Mahmut Yamalak’ın Tariderya kitaplarını tanıttı. Selahattin Demirtaş,  ayrıca Ahmet Kaya ve müzisyen Aynur Doğan’dan da paylaşımlar yaptı. Ayrıca cezaevinde kitap yazan iki ismin  kitabını paylaştı.

AİHM İHLAL DERSE SERBEST BIRAKILMASI GEREKİR’

Bugün AİHM’in kararı öncesi konuşan Selahattin Demirtaş’ın Avukatı Mahsuni Karaman, AİHM’nin ihlal kararı açıklayacağını düşündüklerini söyledi. Demirtaş’ın tutuklanmasının kişi hak ve özgürlüklerinin, serbest seçim hakkının ihlali olduğu gerekçeleriyle başvuru yaptıklarını belirten Karaman, bu yönde bir ihlal kararının çıkması durumunda Türkiye’nin bu karara uyması gerektiğini dile getirdi. Karaman, AİHM’nin ihlal kararı ile birlikte avukatlar olarak herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek kalmadan Demirtaş’ın hemen serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin