Ahşap bisikletle Hollanda’dan Mekke’ye gittiler

MURAT KANİ, AMSTERDAM

Hollandalı iki arkadaş Rudy van der Aar (26) ve Muhammed Kechouh (27), ‘İslam, Çevre ve Sürdürebilirlik’ konulu çalışma kapsamında Hollanda’dan başladıkları bisiklet yolculuğunu Mekke’de tamamladı.

Üç yıl önceki ilk hac yolculuğunu uçakla yaptığını belirten Rudy van der Aar, kendisini turist gibi hissettiğini ve bir meşakkat görmediğini söylüyor. Mekke’ye ulaşmada bedenen, fiziksel ve ruhsal çaba harcamak gerektiğine dikkat çekmek için bir proje geliştiren Aar, arkadaşı Muhammed Kechouh ile Mekke’ye bisiklet üzerinde gitmeye karar verdiklerini anlatıyor.

İki arkadaş, önce iki ahşap bisiklet imal eder, ardından da Hollanda’nın Maassluis şehrinden yola düşer. Tam 12 hafta süren yolculuğun sonunda hedeflerine ulaşırlar. Muhammed Kechouh, yol boyunca çok sayıda insanla tanıştıklarını, Yunanistan’da mültecilerin kaldığı yerlere uğradıklarını, Makedonya’da tanımadıkları ailelere misafir olduklarını, böylece, “İslam, Çevre ve Sürdürebilirlik’ projesi kapsamında hac farizasının insan üzerinde etkilerini incelediklerini ifade ediyor. Kechouh, “Binlerce kişi sosyal medyadan, Facebook ve Twitter aracılığıyla bizi izledi. Bu yolculuk ile asırlar öncesi insanların Mekke yolculuğu sırasında çektikleri zorluklar ve akabinde bunu başarınca yaşadıkları mutluluğun tadına vardık.” diyor.

NUR DAĞINDAKİ PET ŞİŞELER

Van der Aar ise şunları anlatıyor: “Nur Dağı’nda, burayı bizden önce ziyaret edenlerin atıklarını, çöpleri çevre bilinci ile poşetlere topladık. Bunu bizden sonrakilere daha temiz bir Mekke bırakmak sorumluluğuyla yaptık. Burada aynı zamanda Allah’a şükrettik. Dua ettik. Bu yolculuk ile o manevi atmosferden istifade etme fırsatı bulduk.”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin