Ahmet Türk’e yapılan muameleye tepki: Zulüm… Ey Türk Milleti olacakları hak ediyorsun!

Mardin Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada tutuklanan Ahmet Türk’ün, Elazığ’da ellerinin kelepçelenmesi ve iki koluna girilerek hastaneye götütrülmesi tepki çekti. Ece Temelkuran’ın ‘Zulüm’ diye paylaştığı görüntü için, Tarık Toros, Twitter hesabından ”Uzun uzun baktım bu fotoğrafa. Halen etkisindeyim, kalbim şöyle bağırıyor: Ey Türk Milleti olacakları hak ediyorsun!” diye not düştü.

Muameleye, karşı çıkanlar arasında AKP’li vekiller de var.

AKP’li Galip Ensarioğlu, 74 yaşındaki Ahmet Türk’ün, elleri kelepçeli olarak hastaneye götürülmesinden rahatsızlık duyduğunu açıkladı. Ensarioğlu, “Dün Ahmet Türk’e uygulanan muamele doğru bir muamele değildi. İnsanlara, yaşına ve konuma uygun göre muamele edilmelidir. Kelepçe, kaçma olasılığı olan insanlara tedbir amacıyla takılır. Kaçmayacağı bilinen ve belli bir siyasi kişiliği olan insanlara insan onurunu koruyarak muamele etmek lazımdır. Dün yaşanan görüntü rahatsız edeci bir görüntüydü.” dedi.

AKP’li eski milletvekili Abdurahman Kurt, Türk’ün yaş, sağlık sorunları ve siyasi kimliğinden dolayı tutuksuz yargılanması gerektiğini savunurken, AKP Batman eski milletvekili Mehmet Emin Ekmen, “Cezaevi uygulamalarının da belli bir nezaket ile yürütülmesi gerekir. Bu fotoğrafa ilişkin tartışma esası itibariyle Ahmet Türk’ün tutukluluk durumuna dair bir rahatsızlığın ifadesidir.” şeklinde tepkisini dile getirdi.

res2 res3 res4 res1

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin