Ahmet Turan Alkan tahliyeden sonra yazdı: Kalbimin yarısı Silivri’de kaldı….

Köşe yazıları ve twitleri nedeniyle darbeye teşebbüs ve terör örgütü üyeliği suçlamasıyla yargılanan ve dünkü karar duruşmasında tahliye edilen Zaman Yazarı Ahmet Turan Alkan, Silivri çıkışında sosyal medya hesabından yeni mesajlar paylaştı.  Alkan, demokratik hakların bir lüks değil, hava, su, ekmek gibi kaçınılmaz ihtiyaçlar olduğuna dikkat çekti. ‘Kalbimin yarısı Silivri’de kaldı’ diyen Alkan, “Buruk duygularla ayrıldım Silivri’den. Gazeteci arkadaşlarımın tamamı hürriyetine ve sevdiklerine kavuşana kadar burukluğum geçmeyecek, dinmeyecek” dedi.

Zaman Gazetesi Davası kapsamında 709 gün tutuklu bırakılan Ahmet Turan Alkan örgüt üyeliğinden 8 yıl 9 ay hapse mahkum edildikten sonra Silivri F Tipi Cezaevi’nden gece geç saatlerde tahliye edildi. Alkan, geç saatlerde evine ve ailesine kavuştu. Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF Türkiye) paylaştığı fotoğraf mutlu aile tablosunu ortaya koydu.

Ahmet Turan Alkan şu mesajları verdi:  “Tahliyeme sevinen bütün dostlarıma, arkadaşlarıma, yakınlarıma, eski okuyucularıma kalbi minnet ve şükranlarımı arz ediyorum. Kalbimin yarısı Silivri’de kaldı. Buruk duygularla ayrıldım Silivri’den. Gazeteci arkadaşlarımın tamamı hürriyetine ve sevdiklerine kavuşana kadar burukluğum geçmeyecek, dinmeyecek.

Tahliye kararımız Türkiye’de hukuk devletinin, adaletin, iyi ve güzel şeylerin hâlâ bir yerlerde var kalabildiğinin tescili oldu. Ülkem adına artık daha ümitvârım. Türkiye’nin demokrasi ve hukukta çağdaş dünya standartlarına hızla döneceğine inancım büyük.

Demokratik standart ve haklar hepimiz için kesinlikle bir lüks değil. Hava, su, ekmek gibi en kaçınılmaz ihtiyaç. Haksızlığa ve gadre uğramış biri olarak yargının bağımsız ve tarafsızlığına inancım büyüdü. Kardeşlikten, birbirimize dayanıp güvenmekten, kırgınlıkları unutup sevgiyi yeniden yeşertmekten başka çaremiz yok. Yarının Türkiye’sinde toplumsal mutabakatın önemini bir kere daha vurgulamak istiyorum.

Barış olsun!..

Hep barış olsun!..”

KARAR DURUŞMASINDA İKİ TAHLİYE

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dünkü duruşmada 4’ü tutuklu 11 sanığın yargılandığı davaya ilişkin karar açıklamıştı.

Heyet, tutuklu sanık Ahmet Turan Alkan’ın da aynı suçtan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tahliyesine hükmetti. 9 yıl hapis cezası verilen İbrahim Karayeğen’in de tahliyesine karar verildi. Mahkeme heyeti, sanıklar Ali Bulaç ve Şahin Alpay’ın, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 8 yıl dokuzar ay, sanıklar Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal’ın ise aynı suçtan 10 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Ancak iki ismi tahliye etmedi

Lalezar Sarıibrahimoğlu, Orhan Kemal Cengiz, İhsan Dağı ve Mehmet Özdemir ise beraat etti.

1 YORUM

  1. KORKU İMPARATORLUĞU….
    Sizler zülme karşı sözlü mükabelede bulundunuz. Bunca zülme maruz kaldınız. Biz sizlere geçmiş olsun derken acaba zülmün yüzü bu defada bize doğru döner mi? diye korkuyoruz. Size Allahın selamını gönderiyorum. Zalimler için yaşasın cehennem. Cehennemin bu kadar lazım olduğunu yaşarken öğreniyoruz. Allahın şefaatı sizin ve tüm mazlumların üzerinde olsun.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin