Ahmet Davutoğlu: Zafer Çağlayan, 17/25 Aralık sürecinde üstü kapalı tehdit etti

Ahmet Davutoğlu

Gelecek Partisi lideri ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 17-25 Aralık 2013’teki yolsuzluk soruşturmalarına dair açıklamalarda bulundu. Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını cevaplayan Davutoğlu, o dönem suçlanan dört bakanla toplantı yaptığını ve onlara “Ben sizi suçlamam ama ben hukukçu değilim dedim. Doğru olan komisyon bir karar almadan, kendi rızanızla sizin Yüce Divan’a gitmeniz.” dediğini söyledi.

Davutoğlu bunun üzerine Zafer Çağlayan’ın kendisine, “Bu konular konuşulursa çok farklı isimler de devreye girer.” diyerek  üstü örtülü tehditlerde bulunduğunu anlattı. Kendisinin de buna karşılık “Ortaya ne saçılırsa saçılsın bu konuda taviz vermem.” dediğini aktardı.

Türkiye’deki yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan ve sonrasında ABD’de yargılanan Reza Zarrab, ABD’deki ifadesinde dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon Euro ve 7 milyon dolar rüşvet verdiğini söylemişti.

ERDOĞAN’A ‘YAPMAYIN’ DEDİM

Bakanların Yüce Divan’da yargılanması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la uzlaşmaya vardıklarını fakat Erdoğan’ın bir gün sonra fikir değiştirdiğini aktaran Davutoğlu şöyle konuştu: “Gece bir takım görüşmeler olmuş. Cumhurbaşkanımızla görüşme talep ettim. Kendisiyle başbaşa görüştüm. Sayın Cumhurbaşkanım, sizinle mutabakata varmıştık, Türkiye için de bu arkadaşlar içinde en doğru olan buydu. Niye değiştirdiniz, yapmayın’ dedim. Erdoğan, bunun bir hükümete karşı operasyon olduğunu söyledi.”

ERDOĞAN’DAN GARİP SORU: HEDİYE ALMAK SUÇ MU?

“Sonra şu soruya muhatap oldum orada ve başka yerde de… Hediye almak suç mu? Hem çağdaş hukuk anlamında hediye almak (sembolik hediyeler dışında) devlet görevlisi için suçtur, hem de Hz. Peygamber’in çok çarpıcı bir hadisi var bu konuda; Zekat memuru zekatı toplayıp gelir. ‘Şunları Hazine’ye verdiler, şunları da bana verdiler.’ der. Hz. Peygamber bunun üzerine, ‘Sen evde oturuyor olsaydın, sana bu hediyeleri verirler miydi?’ der.”

17-25 Aralık soruşturması son dönemde Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, “Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur.” sözleri üzerine yeniden gündeme gelmişti. Dönemin Meclis Başkanı Cemil Çiçek de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, 4 bakanın Yüce Divan’a gönderilmemesinin hata olduğunu söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin