Ahmet Altan’a yönelik hukuksuzluk devam ediyor: ‘5 yıl 11 aylık cezasının bozulması talebine istinaftan ret’

Hukuksuz bir şekilde ‘subliminal mesajla darbe çağrısı’ iddiasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan ve tahliye edildikten sonra tekrar tutuklanan gazeteci Ahmet Altan’a yönelik baskı uygulamaları devam ediyor. Altan’ın iki ayrı suçtan aldığı 5 yıl 11 aylık hapis cezası İstif Mahkemesi tarafından onandı.

Mahkeme Altan’a verilen beş yıl 11 aylık hapis cezasının bozulması talebini reddetti.

İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, haberdar.com’da 27 Haziran 2016’da yayınlanan ‘Ezip geçmek’ adlı makalesindeki ifadeler nedeniyle Altan’a ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla hapis cezası vermişti. Altan’ın avukatlarının kararın bozulması için başvurduğu İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi, talebi reddetti.

Kararda şu ifadelere yer verildi: “Mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda ön görülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı anlaşıldığından istinaf başvurusundan bulunanların ileri sürdüğü nedenler yerinde görülmemiş olmakla İstinaf başvurusunun esastan reddine…”

Altan’ın karara Yargıtay nezdinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

ATATÜRK’E HAKARETE VERİLEN MAHKUMİYET BOZULDU

Altan’ın Taraf gazetesinde 4 Kasım 2011’de yayınlanan “CHP” başlıklı yazısı nedeniyle ‘Atatürk’e hakaret’ suçlamasıyla çarptırıldığı mahkumiyet kararı ise beraat yönünde bozuldu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi Anayasa’nın ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü hakkı ilkelerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin siyasetçilere yönelik eleştirilere daha fazla hoşgörü gösterilmesi gerektiğine ilişkin içtihadına vurgu yaparak mahkumiyet kararının bozulmasına ve beraat verilmesine karar verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin