Ahmet Altan serbest, Mehmet Altan tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında televizyondan subliminal  (bilinçaltı) mesaj vererek darbeye iştirak suçlamasıyla gözaltına alınan Gazeteci-Yazar Ahmet Altan serbest kalırken, kardeşi Prof.Dr. Mehmet Altan tutuklandı.

Sabah saatlerinde adliyele getirilen Altan kardeşlerle ilgili savcılık sorgusu gece yarısında tamamlanabildi. Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Can Tuncay, Ahmet ve Mehmet Altan’ı Hizmet hareketine üyelik, yardım ve propaganda, hükümeti devirmeye teşebbüsten tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ‘subliminal mesaj’ vererek darbeyi önceden bildikleri ve iştirak ettikleri  gerekçesiyle 11 gün önce gözaltına alınan gazeteci yazar Ahmet Altan ile akademisyen Mehmet Altan, emniyet ifadelerinde sorulara cevap vermemişti.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimi Selami Yılmaz’ın sorgusu iki saat sürdü. “Benim bütün hayatım darbelere karşı mücadele ile geçti” diyen Ahmet Altanı serbest bırakan Hakim Yılmaz, Mehmet Altan’ı ise cezaevine gönderdi.

BAYRAM TATİLİNDEN ÖNCE GÖZALTI YAPIP 11 GÜN BEKLETTİLER

Bayram tatili öncesinde gözaltına alınan Altan kardeşlere yöneltilen suçlamalarla ilgili emniyet tutanakları ortaya çıktı. Kardeşi Prof. Mehmet Altan’la birlikte gözaltına alınışının gözaltına alınışının 12. gününde emniyette yapılan sorgusunda Ahmet Altan’a yöneltilen soruların arasında yazarın daha önce yazdığı yazılar da suç delili olarak konulmuş. Basın özgürlüğü kapsamına giren ve Erzincan TV’de 14 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan programdaki konuşmaları darbeye zemin hazırlama suçlaması olarak yöneltilmiş. T24’ün haberine göre Ahmet Altan, savcılıkta açıklama yapacağını belirterek emniyette yöneltilen hiçbir soruyu yanıtlamadı.

Subliminal mesaj suçlamalarının emniyet sorgusunda sorulmadığı ortaya çıkarken, Altan’ların dosyasında gizlilik kararı bulunurken, avukatlarına da görüş kısıtlaması getirildi.

DÜNYA YAZAR VE AYDINLARI AYAĞA KALKTI

Ahmet ve Mehmet Altan’ın gözaltına alındığı 10 Eylül’de, bu gelişmeyi protesto etmek üzere dünya çapında imzaya açılan ve Türkiyeli yazarlara yönelik sindirme harekâtının durdurulması, haksız yere alıkonulan bütün yazarların serbest bırakılması çağrısı yapan mektuba destek çığ gibi büyüdü. Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Başkanı Joel Simon ve Pulitzer Ödüllü Saatler (The Hours) kitabının yazarı Michael Cunningham’ın da aralarında bulunduğu yazar, edebiyatçı ve akademisyenlerden gelen yeni imzalarla metne destek verenlerin sayısı 288’e ulaşmıştı.

KOMİK 1 DOLAR SUÇLAMASI ALTANLARA DA YÖNELTİLDİ

Altan kardeşlerin avukatları Ergin Cinmen ve Veysel Ok’tan müvekkilleriyle ilgili bazı yayın organlarında yer alan iddialara yalanlama gelmiş; açıklamada “Müvekkillerimiz Ahmet ve Mehmet Altan’ın şahsında büyük bir hukuk trajedisi yaşanmaktadır” denen açıklamada, Mehmet Altan’ın evinde F serisinden 1 dolar bulunduğu iddialarıyla ilgili olarak “İçinde F serisi bir dolarlık bulunduğu söylenen kırmızı çanta Mehmet Altan’ın aile bireylerine ait eski bir kadın çantasıdır. Bu çanta içinden çıkan yırtık bir dolar, Mehmet Altan ve ailesinin 1990’lardaki bir yurtdışı seyahatinden kalmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

KHK VE OHAL KEYFİLİĞİ İLE GÖZALTILAR 30 GÜNE ÇIKTI

Öte yandan darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının 667 sayılı ilk kanun hükmünde kararnamesi (KHK) kapsamında daha önce  -toplu suçlarda uygulanmak üzere- en fazla dört gün olan gözaltı süreleri 30 güne uzatılmış, şüphelilerin avukatlarıyla yapacakları görüşmelerin gerektiğinde kayıt altına alınması hükme bağlanmıştı.

ERDOĞAN ALEYHİNDE TV KONUŞMALARI VE  KÖŞE YAZILARINDAN SUÇLAMA

Ahmet Altan’a İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yöneltilen sorular arasında televizyon programlarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında yaptığı eleştiriler ve köşe yazıları suç unsuru olarak soruluyor.

Ahmet Altan’ın emniyetteki tutanakları şöyle:

ahmet altan sorular1

ahmet altan sorular2ahmet altan sorular3ahmet altan sorular4

ahmet altan sorular5 ahmet altan sorular6
ahmet altan sorular 7

 

Prof.Dr. Mehmet Altan’a İstanbul Emniyeti’nde dün yöneltilen sorular arasında Can Erzincan Tv’deki konuşmaları, 2013’teki Pensilvanya ziyareti, Bank Asya’da neden kartı olduğu, Balyoz soruşturması sırasında davayı neden övdüğü, evinde bulunan 6 adet 1 doların ne anlama geldiğinin sorulması dikkat çekti.

Ahmet Altan gibi Prof.Dr. Mehmet Altan’da soruları  emniyette cevaplamadı. İşte Prof.Dr. Mehmet Altan’a yöneltilen o sorular:

mehmet altan1

mehmet altan2 mehmet altan3 mehmet altan4 mehmet altan6 mehmet altan7

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin