Ahmet Altan ve Mehmet Altan gözaltına alındı

15 Temmuzdan sonra başlayan cadıavı ve gazetecilere yönelik baskı Türkiye’nin en iyi romancılarından gazeteci-yazar Ahmet Altan ile kardeşi Prof.Dr. Mehmet Altan’a uzandı. Altan kardeşler sabaha karşı gözaltına alındı. Altan kardeşlerin avukatı Veysel Ok, 14 Temmuz’da Can Erzincan TV’de katıldıkları bir programda “Cumhurbaşkanı’na yönelik kullandığı ifadeler ve darbe girişimini bir gün önce duyurduğu” iddiasıyla gözaltına alındıklarını söyledi. Soruşturma kapsamında programdaki ifadeler nedeniyle Nazlı Ilıcak’ın da ifadesinin alınacağı öğrenildi.  Altan kardeşlerin, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri devam ediyor.

Can Erzincan TV, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında alınan kararla kapatılmıştı. Aralarında Zaman, Todays Zaman, Hürriyet, Özgür Düşünce, Bugün, Millet, Yeni Hayat, Yarına Bakış, Özgür Gündem, Azadiye Welat, Türk Solu, Vatan, Radikal  gibi gazeteler, Fox Tv, TRT, Samanyolu Haber Tv televizyon kanalları,  Haberdar, Subuhaber, Aktifhaber gibi internet sitelerinde çalışan 115 gazeteci hapiste.

SAVCIYA GÖRE SUÇLARI SUBLİMİNAL MESAJ VERMEK

Altan kardeşler hakkında gözaltı kararı alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay, gözaltı yazısında Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan’ın darbe çağrışımıyla ilgili subliminal (bilinçaltı düşünce) mesajlar verdiklerini öne sürdü. Savcı Tuncay, gözaltı kararında şunları yazdı: “Darbe girişimini, terör örgütüyle fikir ve eylem birlikteliği içinde olmadan bir gün öncesinden bilmeleri mümkün değil. Bu nedenle şüpheliler, darbe girişiminde bulunan bir kısım terör örgütü mensubu askerlerle iştirak halinde atılı suçu işledi.”

SANEM ALTAN: BUNLARA ÜZÜLMEK ALTAN GENİ İÇİN MÜMKÜN DEĞİL

Altan kardeşlerin gözaltına alınmasından sonra Altan ailesinden ilk açıklama Ahmet Altan’ın kızı Sanem’den geldi. Sanem Altan, twitterdan yaptığı paylaşımda “Böyle şeylere şaşırmak üzülmek Altan geni için pek mümkün değil, her türlü haksız olsa da!” dedi.

Gözaltılara Sosyal Medyada gözaltılara tepki yağdı. Hasan Cemal hem twitterdan hem de T24’te yazdığı köşe yazısından Altan kardeşlere destek verdi.

HASAN CEMAL’DEN SERT TEPKİ: ÖZGÜRLÜK AYAKLAR ALTINDA

Gazeteci,-Yazar Hasan Cemal, gözaltı kararına sert tepki gösterdi. Cemal Twitter hesabından şöyle yazdı: ‘Protesto ediyorum: Sevgili Ahmet Altan’la Mehmet Altan da gözaltında! Demokrasi, özgürlük de bir kez daha ayaklar altında.’

Hasan Cemal’in Altan kardeşlerin gözaltına alınmasına karşı yazdığı yazı için

2016-09-10 03_17_42-Hasan Cemal (@HSNCML) _ Twitter.jpeg

MELİS ALPMAN: KARŞINIZDAKİ DARBECİ ASKER DEĞİL, GAZETECİ

Hüriyet yazar Melis Alpman, gözaltına alınan gazetecilerin mesleklerinden dolayı alıkonulduklarını hatırlattı. Alpman tepkisini şöyle dile getirdi:

“Karşınızdaki darbeci asker değil, gazeteci!

Tutuklanan gazetecilere bakınca, teröre yönelik incelemenin doğru yapılmadığı veya taraflı yapıldığı görülüyor!

Elbette herkes için hukuk. fakat gazeteciler iyice dış kapının mandalı, tutuklama tedbiri istisnasız abes diyorum ben de…

Şimdi hiçbirimiz Ahmet Altan için ‘Gazetecilikten Tutuklanmadı’ diye başlık atmayacağız. Çünkü biz, hınçla dolu insanlar değiliz.

Gazeteciler tutuklanamaz!
Gazetecilik yargılanamaz!
#GazetecilikSuçDeğildir

2016-09-10 03_20_24-melis alphan (@melisalphan) _ Twitter.jpeg2016-09-10 03_20_43-melis alphan (@melisalphan) _ Twitter.jpeg

 

LEVENT GÜLTEKİN: ALTAN’IN TUTUKLULUĞUNA SEVİNMEK ÇÜRÜME, VİCDANSIZLIK…

Artık “vay bu kimseyi de mi göz altına aldınız, kınıyorum” mesajı atmaktan bıktım. Çünkü vicdan rahatlatmaktan başka hiç bir işe yaramıyor.

Ahmet Altan’a kızabilirsiniz ama tutukluluğuna sevinmek… Çürüme, vicdansızlık, kötülük her tarafı sardı.

Birbirimize olan öfkemiz, kinimiz iktidarların yakıtı oldu. Ergenekon’da da KCK’da da, Balyoz’da da böyleydi şimdi de böyle…

2016-09-10 03_09_32-Levent Gültekin (@acikcenk) _ Twitter

 

KORAY ÇALIŞKAN: ALTAN’LAR AYDINDIR, DEMOKRATTIR…

Mehmet Altan ve Ahmet Altan, ister anlaş ister anlaşma, aydındır, demokrattır. Darbe ile alakalı gözaltı saçmalık..

2016-09-10 03_15_06-Koray Çalışkan (@koraycaliskan) _ Twitter.jpeg

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin