Kağıttan adalet! | Tr724 MANŞET

Ahmet Altan, Göztepe'deki evinde tekrar gözaltına alındı.

HABER | İLKER DOĞAN

Gazeteci Yazar Ahmet Altan’ın ‘özgürlüğü’ sadece 8 gün sürdü. 1.138 günlük tutukluluğun ardından geçtiğimiz hafta tahliye edilen Ahmet Altan hakkında dün yeniden ‘yakalama’ kararı çıkarıldı.

27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ahmet Altan’ın avukatından bile gizlenen ‘yakalama’ kararı, havuz medyasının tetikçi gazetesi Sabah tarafından kamuoyuna duyuruldu. Ahmet Altan’ın tahliye olduktan sonra verdiği röportaj ve ‘Kağıttan flüt’ başlığıyla kaleme aldığı yazısı iktidar sahiplerini rahatsız etmiş olmalı ki, yakalama kararında ‘adli kontrol tedbirlerinin, harici davranışları da gözetilerek amaca hizmet etmediği’ belirtildi.  

Ahmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “27 ACM Başkanı dün atandı ve bugün heyeti ile hukuksuz bir karara imza attı. 26. ACM’nin hükmünü yasaya aykırı olarak yok saydı. Kararı Ahmet Altan’ın avukatından gizledi. Ve kararı yine medyadan öğrendik! Hukuk betonlar altına gömüldü!” ifadelerini kullandı. 

Ahmet Altan, dün 21.30 sıralarında Göztepe’deki evinde gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında 21 Eylül 2016’da mahkeme sorgusunun ardından serbest bırakılan Ahmet Altan, iki gün sonra 23 Eylül’de tutuklanmıştı. Altan, dün aynı dava kapsamında ikinci kez tutuklanmış oldu.

4 Kasım’da görülen duruşmada 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan, adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tahliye kararının kaldırılması için 27. Ağır Ceza’ya itiraz etmişti. 

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı ‘Kağıttan flüt’ başlıklık yazısında Altan, “Bu yazıyı yazarken, tahliyeme savcının itirazı sonucunda bir yargıcın vereceği yeni kararı bekliyorum, yeniden hapse de atabilirler.” diyordu. Ve aynen yazdığı gibi oldu. 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir gün önce atanan hakim, 26. Ağır Ceza’nın verdiği ‘tahliye’ kararını kaldırdı. Ahmet Altan, 21.30 sıralarında Göztepe’deki evinde gözaltına alınarak emniyete götürüldü. 

KARAR AVUKATTAN GİZLENDİ 

Edinilen bilgilere göre karar dün 17.00 sıralarında verildi. Ancak 27. ACM, kararı Ahmet Altan’ın avukatına tebliğ etmek yerine Sabah gazetesine gönderdi. Altan’ın avukatının talebine ise “Yarın öğrenirsiniz.” cevabı verildi.  Kamuoyu, 1.138 gün tutuklu kaldıktan sonra 4 Kasım’da tahliye olan Ahmet Altan hakkında yeniden tutuklama kararı çıktığını Sabah gazetesinden öğrendi. 

HUKUK BETONLAR ALTINA GÖMÜLDÜ!

Ahmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “27 ACM Başkanı dün atandı ve bugün heyeti ile hukuksuz bir karara imza attı. 26. ACM’nin hükmünü yasaya aykırı olarak yok saydı. Kararı Ahmet Altan’ın avukatından gizledi. Ve kararı yine medyadan öğrendik! Hukuk betonlar altına gömüldü!” ifadelerini kullandı. 

KAĞITTAN FLÜT RAHATSIZ ETTİ!

27. Ağır Ceza’nın yeniden yakalama kararındaki gerekçeler dikkat çekiciydi. Mahkeme kararına göre Altan’ın tahliyesinin ardından verdiği röportaj, kullandığı ifadeler ve kaleme aldığı ‘Kağıttan flüt’ yazısı iktidar temsilcilerini rahatsız etmiş. Mahkeme heyeti, Ahmet Altan’a yönelik ‘adli kontrol tedbirlerinin harici davranışları da gözetilerek amaca hizmet etmediği’ gerekçeleriyle yeniden yakalama kararı çıkardı.

BEN ÇIKTIM AMA BİNLERCE MASUM İÇERDE!

Ahmet Altan, tahliyeden sonra ilk röportajını İtalyan La Repubblica gazetesine vermişti. Yüzbinlerce kez okunan ve uluslararası gazetelerde yayınlanan ‘Kağıttan flüt’ yazısında ise Altan, onbinlerce masum insanın parmaklıklar arasında tutulduğunu, mahkemelerin hiç kimsenin savunmasını dinlemediğini belirtiyordu. Altan, “Ben hapisten çıktım ama binlerce masum insan hapiste kaldı.” diyordu söz konusu yazıda. 

NE Mİ OLACAK; YİNE DİMDİK GERİ GELECEK!

Kızı Sanem Altan, yeniden yakalama kararı sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ne mi oldu! Dimdik çıktı dimdik geri aldılar… Ne mi olacak, yine dimdik geri gelecek..#ahmetaltan” ifadelerini kullandı. Ahmet Altan’ın dostu duayen gazeteci Hasan Cemal de karara tepkiliydi. Ahmet Altan’ı cezaevi çıkışında karşılayan Cemal, dünkü ‘yakalama’ kararı sonrası soluğu Altan’ın evinde aldı. Tepkisini ise sosyal medya hesabından yaptığı, “Hukuk, adalet, vicdan bunun neresinde!” paylaşımıyla gösterdi. 

AYNI DOSYADA 3 KEZ HAKİM KARŞISINDA

Ahmet Altan aynı dosya kapsamında 21 Eylül 2016’da hakim karşısına çıkmış ve tahliye edilmişti. Ancak Ergenekon’cuların tepkisi üzerine Altan, 23 Eylül’de tutuklandı. 1.138 gün tutuklu kalan Ahmet Altan, 4 Kasım’daki duruşmada ‘örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım’ suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak’la birlikte suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek tahliye edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tahliye kararının kaldırılması için 27. Ağır Ceza’ya itiraz etmişti


Ahmet Altan’ın tutuklanması hukuken mümkün müdür?

2 YORUMLAR

 1. Şu an hakimiyetde olan, namaz kılan ve kılmayan bütün siyasal islamcılar ve şuurlu destek veren diğer müslümanlar, Ahmet Altan ın adaletde tırnağı olamazlar.
  Hepsi alçaktırlar.
  Bakın namaz kılan biri olarak Ahmet Altan a bu zülmü yapan bütün müslümanlardan nefret ediyor ve alçak olarak görüyorum.
  Adam çıkar çıkmaz, içerde binlerce masum var, o yüzden tam mutlu değilim dedi.
  Bu yüzden tekrar içeri alınıyor. Sanıyorlar ki, sinmiş, kuzu kuzu evine gidecek..
  geri kalan üç beş gün ömrünü alçaklara yaranarak geçirecek.
  Fakat baktılar ki, 15 Temmuz tiyatro senaryosunu yazan ve oynayanları ortaya çıkaracak, onun için apar topar tekrar içeri aldılar.
  Başka hiçbir neden göremiyorum.
  Çünkü Ergenekon tayfasının kuyruk acısını anladık.,,, peki bu alçak siyasal islamcılara ne oluyor?
  Adiler…
  O Ahmet Altan ki sizi darbeden kurtarmıştı.
  Siz ne kadar alçakmışsınız ey siyasal islamcılar….
  Allah’ın cezanızı vereceğine o kadar inanıyorum ki, inşallahda bunu göreceğiz.

 2. sağlığına kastedebilirler…
  avukatlarının ve ailesinin tetikte olmasında fayda var…
  yediğine, içtiğine dikkat.
  Allah kurtarsın tez zamanda.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin