Ağaç sökme eyleminin “İslam’a aykırılık” iddiasıyla hiçbir ilgisi yok

Pakistan’da bir grup insanın yeni dikilmiş ağaçları söktüğünü gösteren görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı.  Viral olan videoyu yayan hesaplar, ağaç dikmeyi “İslam’a aykırı” olarak görenlerin fidanları söktüğünü ileri sürdü.

Olayın aslına bakmadan İslam’a ve görüntüdeki insanlara hakaretler yağdıranlar arasında Türkiye’den de çok sayıda kullanıcı oldu.

Oysa konunun “İslam’a aykırılık” ile hiç bir ilgisi yok. Mesele tamamen arazi anlaşmazlığıyla ilgili. Bölgedeki toprakların mülkiyeti konusunda anlaşmazlık yaşayan iki güçlü aşiretten birinden ağaç dikmek için izin alındı. Bunun üzerine rızası alınmayan diğer taraf etkinliğe karşı ayaklandı.

Samaa TV, Pakistan Today ve Geo TV gibi Pakistan merkezli yayın kuruluşlarının haberlerine göre, Mandi Kass bölgesinde yaşayanlar, kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri arazilere izinsiz bir şekilde ağaç diken hükümeti protesto etti.

Ağaç dikme kampanyasına katılanlar, protestoculara engel olmaya çalışsa da başarılı olamadı. Siyah bayraklı göstericiler, bütün itirazlara rağmen slogan atarak ağaçları söktü. 6 bini aşkın ağacın söküldüğünü açıklayan yerel yöneticiler, bu eylem hakkında yasal işlem yapılacağını vurguladı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, ülkenin en büyük ağaçlandırma dikme kampanyasını başlatarak Pazar günü üç buçuk milyon fidan dikileceğini duyurmuştu.

2 YORUMLAR

  • Topraginiz var mi?
   Hic araziniz oldu mu?
   Size ait topraga huluksuzca el konuldugunu gosteren 6000 agac ekseler ne yaparsiniz?
   “Lutfen gelip ektiginiz agaclari sokun” yuruyusu mu?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin