Aftenposten: Bölgedeki kaos, IŞİD’in istediği bir şey

Tr724 HABER MERKEZİ | OSLO

Norveç’in en büyük gazetesi Aftenposten, Türkiye’nin Suriye harekatına ilişkin yaptığı haberde, bölgedeki kaosun, tam da IŞİD’in istediği türden bir şey olduğunu yazdı.

Helle Aarnes imzalı haberde, bugüne kadar tüm dünyanın, IŞİD’in üstesinden gelindiği inancında olduğunu, ancak Suriye’deki kaosun, IŞİD’li cihatçıların yeniden hem de güçlü ve sert bir şekilde sahaya inmesine neden olabileceğine işaret edildi.

Ülkenin tanınmış uzmanların görüşlerine de yer verilen haberde, Suriye’de ki karmaşıklık, tam da IŞİD’in istediği türden bir şey olduğu açıklandı. Bu nedenle teröristler bunu kendi lehine çevirebilecekleri aktarıldı. Avrupa’nın bu durumdan endişe duyması gerektiğine de atıfta bulunuldu.

Ülkenin tanınmış uluslararası siyaset uzmanlarından Profesör Jo Jakobsen, IŞİD’in şu an ki bölgede ki kaosu güçlenmek için kendi lehine kullanabileceğini söyledi. Süreçte, IŞİD’in güç kazanabileceğini ve bununsa büyük bir risk taşıdığını belirtti. IŞİD gibi örgütlerin, kaus, istikrarsızlık gibi şeylerden beslendiğini hatırlatan Jakobsen, “Bu IŞİD için bulunmaz ve hemen faydalanacakları bir fırsat.” dedi.

Haberde Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği operasyonların, IŞİD’lilerin kaldığı kampların güvenliğini zayıflatacağına da parmak basıldı. Bir başka Norveçli Orta Doğu uzmanın Profesör Brynjar Lia ise, emekli IŞİD’lilerin kamplarına saldırıların daha da kolaylaşacağı ve IŞİD’lilerin kolaylıkla serbest kalacağını bildirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin