AfSV: Yasadışı talep veya rica kimden gelirse gelsin, Hizmet katılımcıları tarafından reddolunmalıdır

Tr724 Haber Merkezi

Gazeteci Ahmet Dönmez’in, kişisel blogunda yazdığı ‘24 Haziran 2018’de seçim akşamı cezaevlerinde bir isyan olacak ve Hizmet Hareketi’ne mal edilmeye çalışacaktı’ haberine ilişkin AfSV’den yapılan açıklamada, ‘Kaynağı her ne olursa olsun, şiddet veya yasadışılığın herhangi bir şeklini içeren sözde talep ve ricayı taşıyan ve yayan kişilerin Hizmet Hareketi ile iltisakları hangi seviyede olursa olsun, mesajları da kendileri de reddolunmalıdır.’ denildi.

Ahmet Dönmez, cezaevlerini kana bulamayı amaçlayan kumpasa Hizmet Hareketi’ne yakın isimlerin dahil edildiği, ancak bu girişimden Fethullah Gülen’in haberdar olmasıyla tezgah girişiminin akim kaldığını iddia etmişti.

Dönmez, planlanan isyanın detaylarını kişisel blogunda şöyle aktarmıştı:

”Ortaya atılan senaryo şöyleydi: “Sincan Cezaevi’nde bir kaç kişi isyan başlatacaktı. Bunlar cemaatle hiç ilgisi olmayan, hatta önceden yerleştirilmiş kişiler olabilir… Belki bir iki gardiyan öldürülecekti. Televizyonlarda ve sosyal medyada, ’FETÖ’cüler isyan çıkardı. Sincan Cezaevi yanıyor, ölüler var’ şeklinde bir son dakika bilgisi paylaşılacaktı. O sırada cezaevinin önünde, normalde orada olmaması gereken cemaatten bazı isimler yakalanacaktı. Tıpkı Akıncı Üssü’ndeki gibi… İsyanı bunların örgütlediği açıklanacaktı. Daha önceki Özel Harp Dairesi operasyonlarında olduğu gibi, haberleri gören yüzlerce insan cezaevlerine koşacak, daha sonra infiale gelen vatandaşlar sokaklara dökülüp cezaevlerini basacaktı.”

Bu noktada Sedat Peker’in 16 Temmuz 2017 tarihinde, yani 1 yıl önce yaptığı şu açıklamayı da hatırlamakta yarar var: “Neymiş, Maltepe Cezaevi’ni basacaklarmış, arkadaşlarını çıkaracaklarmış. Büyük bir devrimin başlangıcı olacakmış. Onların düşündüğü gibi cezaevleri de bir gün basılacak. Ancak vallahi onların hayal ettiği gibi değil. Dışarıda yakaladıklarımızın hepsini ağaçlara, bayrak direklerine astıktan sonra o cezaevlerine de gireceğiz. Onları cezaevlerinde de asacağız. Boyunlarından asacağız, bayrak direklerine.” ”

AfSV, DEĞERLERİ HATIRLATTI

Hizmet Hareketi adına resmi açıklamalarda bulunan The Alliance for Shared Values (AfSV), isim vermeden Ahmet Dönmez’in haberine atıf yaparak, Devlet Bahçeli’nin ‘cezaevlerinde isyan’ çıkışını hatırlattı. AfSV, bu tür senaryolara karşı Hizmet katılımcılarına düşen görevin, Hareketin değerlerine göre davranıp, değerlere uymayan taleplerin kimden gelirse gelsin reddedilmesi yönünde olması gerektiğini vurguladı.

AfSV’nin açıklamasının tamamı şöyle:

Türkiye’deki hapishanelerde 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde bir kalkışma planı iddiası son günlerde internet medyasında paylaşıldı. Başta Hizmet Hareketi mensupları olmak üzere birçok masumun can güvenliğini tehlikeye atarak toplumsal bir infiali hedefleyen kumpas iddiası ile ilgili çıkan bu haberler, Hizmet katılımcılarını zan altında bıraktığı için bu mevzuda bir açıklamaya ihtiyaç doğmuştur.

  1. Hizmet hareketi mensupları ve gönüllüleri bir sivil toplum hareketi çerçevesinde üzerine düşen mesuliyetin farkında olarak kendi imkanları ile bu mevzuyu araştırmaktadır ve bu konuyla alakalı toplumsal şuurun arttırılması için gereken tedbirleri almaktadır.
  2. Hatırlanacağı üzere bu konu ilk defa Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli tarafından; Türkiye hapishanelerinde mazlumen kalan binlerce Hareket mensubunu hedefleyen “kanlı bir ayaklanma planı” şeklinde Mayıs 2018 tarihinde dillendirilmiştir. Aynı şekilde bazı nüanslarla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından da yukarıdaki konu dile getirilmiştir. Bu açıklamalar, bir yerlerde planlanan bir senaryonun içine hizmet sempatizanlarını da çekmek için, suret-i Haktan görünen bazı kimselerin bulunabileceği ihtimalini akla getirmektedir.
  3. Böyle bir senaryonun gelecekte de vuku bulma ihtimaline karşı hizmet katılımcılarına düşen kendilerine ulaşan mesajları kendi akıl ve vicdanlarıyla değerlendirip hizmet hareketinin temel değerlerine uymayanları reddetmektir.
  4. Bu vesileyle hatırlatmak isteriz ki; Uluslararası ve ulusal hukuka saygı, bulundukları ülkelerin kanunlarına riayet, barışa kendini adamışlık ve şiddete tevessül etmemek hizmet hareketinin temel değerleridir.
  5. Hizmet katılımcıları; şimdiye kadar Türkiye’de maruz kaldıkları insanlık dışı muameleler, sosyal tecrit ve ötekileştirme kampanyaları, hukuksuz tutuklamalar, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bütün insan hakları örgütleri tarafından kınanan hapishane şartları ve işkencelere rağmen bir yumruk dahi kaldırmayarak barış ve hukuka sadakatlerini açık ve net bir şekilde ifade etmişlerdir.
  6. Dolayısıyla kaynağı her ne olursa olsun, Hizmet hareketine ait krediyi kullanarak şiddet veya yasadışılığın herhangi bir şeklini içeren sözde talep ve ricayı taşıyan ve yayan kişilerin Hizmet Hareketi ile iltisakları hangi seviyede olursa olsun, mesajları da kendileri de reddolunmalıdır.
  7. Hizmet katılımcıları temel değerlerine aykırı yönlendirmelere maruz kaldıkları takdirde bu değerlerinden taviz vermeyerek barış ve hukuk çerçevesinde hareket etmeye devam edeceklerdir.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin