AFP muhabiri: ÖSO milisleri Afrin’i yağmalıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefiki ÖSO milislerinin Afrin’in kontrolünü ele geçirişinin üzerinden 24 saat geçerken, ÖSO milislerinin yağmaya giriştiği yolunda haberler gelmeye devam ediyor.

Fransız Haber Ajansı AFP’nin Afrin’deki muhabirleri, Özgür Suriye Ordusu milislerinin Afrinlilerin kapalı bıraktığı dükkan, lokanta ve evlere girdiklerini, ve buralardan beraberlerinde yiyecek, elektronik eşya, battaniye ve benzeri şeylerle çıkarken görüldüklerini bildirdi.

AFP muhabirleri bu olayları görüntüleyen fotoğraflar da gönderdi.

BBC’nin haberine göre ise İngiltere merkezli ve Suriyeli muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, sahada kendisine haber geçen yerel kaynaklardan aldığı bilgilere atıfla ÖSO milislerinin “özel mülkleri, siyasi ve askeri tesisleri ve dükkanları yağmaladığını” duyurdu.

Dün de ajanslar ÖSO milislerinin Afrin’in merkezinde bir Kürt efsane kahramanı olan Demirci Kawa’ya ait heykeli yıktıklarına dair görüntüler yayınlamıştı.

TSK tarafından yapılan bir açıklamada ise ayrıntıya girilmeksizin bir kez daha sivil halk ve kültürel, tarihi eserlerin korunmasına özen gösterildiği kaydedilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin