Adnan Oktar davasında tahliye kararı veren hakim ve savcılara inceleme!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adnan Oktar davasındaki tahliye kararlarını veren HSK Birinci Dairesi, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 1. Ceza Dairesi hakimleri ve bazı savcılar hakkında inceleme izni verdi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, eksik kovuşturmayla hatalı değerlendirme sonucu hüküm kurulması sebebiyle yerel mahkemenin kararını usulden bozdu. Bozma kararıyla birlikte toplam 68 tutuklu sanığın tutuklulukta geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak bu sanıkların tahliyesine karar verdi.

Bunun üzerine başsavcılık 68 sanığın tahliye edilmesi kararına itiraz etti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanıkların derhal tutuklanmalarını gerektirir bir değişiklik bulunmadığını kaydederek tutuklama talebini reddetti.

Başsavcılık ikinci kez itiraz etti. Dosya bir üst daire olan İstinaf 2. Ceza Dairesi’ne gönderildi. İtirazı değerlendiren daire 7 sanığın tahliyesine yönelik itirazı reddederken 61 sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

HİLAL KAPLAN TAHLİYE KARARINA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardığı 61 sanıktan 50’si gözaltına alındı. 11 kişinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği belirtilirken kararın, Sabah yazarı Hilal Kaplan’ın itiraz yazısı sonrası gelmesi dikkat çekmişti.

Hilal Kaplan, AKP’nin yayın organı Sabah’taki köşesinde 28 Mart’ta yayınlanan ‘Adnancılar yazsa bu kadar olmazdı’ başlıklı yazısında tahliye kararını ağır ifadelerle eleştirmişti. Kaplan, söz konusu yazısında, “Söylemeliyim ki Ankara’dan edindiğim izlenim de bu skandal kararın müthiş bir rahatsızlık yarattığı yönünde oldu. Her şeyden önce bir anne olarak bu kararın üst mahkemede olası reddini asla yeterli bulmuyorum.” diyerek de hakim ve savcıları tehdit etmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin