Adnan Oktar bahanesiyle internete büyük sansür geliyor

AKP’nin son hazırladığı torba yasaya göre, internet üzerinden yayın yapan kanallara da RTÜK denetimi geliyor. “Adnan Oktar” kılıfı ile getirilen düzenleme, internet üzerinden yayın yapan muhalifleri de hedef alacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşçı, Meclis’e sevk edilen torba yasada ‘internetten yapılan yayınlar’da da RTÜK’e lisans verme ve iptal etme yetkisinin tanındığını belirterek internet medyasına karşı sansür hazırlığı yapıldığını aktardı. Taşçı, “A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir” ifadesini kullandı.

Adnan Oktar’ın, yaptığı yayınlar neticesinde RTÜK’e şimdiye dek 500’e yakın şikâyet gitmişti. Odatv’de yer alan habere göre RTÜK’ün gelen şikâyetler üzerine herhangi bir yaptırım uygulayamadığı, bunun sebebi de şikâyet edilen yayınların YouTube’dan ya da sosyal medyadan yayınlanıyor olması olarak belirtildi. Bunun da lisanslı bir kanal olmasına rağmen A9’a yaptırımın önündeki bir engel olarak gösterildiği aktarıldı.

Meclis’e sevk edilen torba yasadaki bir maddenin bu yayınları etkileyebileceği belirtiliyor.

Maddeye göre lisanslı yayın kuruluşları internet sitesinden yayın yapabilecek. Ancak bunun için ayrıca lisans almaları gerekecek, lisans almayan kuruluşların yayınları ise sulh ceza hakimince engellenebilecek.

Torba yasadaki maddeyi değerlendiren RTÜK’ün CHP’li üyesi Taşçı şunları söyledi:

“A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnternet üzerinden iletim denildiği an YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür, erişimi engelleme sonucu yaratacak bir yaklaşımdır bu. Düzenlemenin bu haliyle yasalaşması Anayasada tanımlanmış iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur.”

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin