Adım adım Maltepe tezgahı!

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN

Sadece İstanbul değil, bütün Türkiye hatta dünya Maltepe’de bir türlü bitirilemeyen sayımlara odaklandı. 309 bin seçmenin oy kullandığı toplam 1.089 sandığın yeniden sayımı günlerdir bitirilemiyor! AKP ve MHP’liler sayımın bitmemesi için hakimlerin tehdit edilmesi dahil her yolu deniyor. Son olarak YSK, ilçe seçim kurulunun ‘oyların sayımını iptal’ kararını kaldırdı. Kalan 150 civarı sandığın sayımı bugün, en kötü ihtimal yarın biter. İşte sorularla Maltepe gerçeği…

1- SÜREÇ NASIL BAŞLADI?
AKP’nin başvurusu üzerine, Maltepe İlçe Seçim Kurulu, 2 Nisan’da geçersiz oyların, aynı gün verilen başka bir kararla da tüm oyların yeniden sayılmasına karar verdi. İl Seçim Kurulu ise 3 Nisan’da sadece geçersiz sayılan büyükşehir belediye başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının sayılmasını kararlaştırdı. Bu arada sayım başladı. Ancak son sözü ise YSK söyledi. YSK, 4 Nisan’daki kararında ilçedeki tüm sandıklarda Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının tümünün sayılmasına karar verdi.

2- BİR SANDIĞIN SAYIMI KAÇ SAAT SÜRDÜ?
Seçim kurulu, sayım işlemine tek masada (terminal) başladı. Bir sandığın sayımı 2,5 saat sürdü. Toplam sayılması gereken 1089 sandık vardı. İkinci bir terminal daha kuruldu. Ancak bu da yeterli değildi. CHP’nin talebi üzerine 12 Nisan Cuma günü Maltepe İlçe Seçim Kurulu, YSK’ya yazı yazarak süreci hızlandırmak için 10 yeni terminal daha kurulması için ‘olur’ istedi. YSK, ‘olur’ verdi ve 10 yeni terminal daha kuruldu.

3- TERMİNALLER NASIL ÇALIŞIYOR?
Yeni kurulan sandık sayım kurullarının başında bir hakim ve iki memurun yanı sıra siyasi partilerin temsilcileri de bulunuyor. Dolayısıyla burada bir hile ya da oy hırsızlığı yapılması söz konusu bile olamaz. Yeni kurulan 10 yeni terminal, kalan sandıkların bir anda erimesini sağladı. Ancak bu durum AKP ve ortağı MHP’yi rahatsız etti.4- OLAYLARI KİM ÇIKARDI?
Sayımın yeni kurulan terminaller sayesinde bitme noktasına gelmesi AKP ve MHP’lileri rahatsız etti. Ve Cuma günü akşam saatlerinde olay çıktı. CHP’li Mahmut Tanal, olayı çıkaran kişinin kamuoyunun ‘Yeliz’ olarak tanıdığı AKP’li vekil Ahmet Hamdi Çam olduğunu söyledi. AKP ve MHP’liler, tutanaklara imza atmıyordu. Onlara göre ‘kendileri imza atmadığı için’ sayım da devam edemezdi. Olaylar üzerine sayım bir sonraki günün sabahına kadar durdu.

5- HAKİMLERİ KİMLER TEHDİT ETTİ?
Bu arada Yüksek Seçim Kurulu’nun nezaretinde oy sayımında görev yapan hakimler, AKP ve MHP’liler tarafından tehdit edildi. Eski CHP’li vekil Barış Yarkadaş, tehdit edilen hakimlerin 14 Nisan sabahı başsavcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

6- YSK, SEÇİM KURULUNA NE CEVAP VERDİ?
AKP ve MHP’lilerin ‘tutanaklarda imzamız yok, sayım yapılamaz’ itirazı üzerine İlçe Seçim Kurulu YSK’nın kapısını çaldı. Durumu anlattı, YSK’nın talimatıyla 10 yeni terminalin kurulduğu hatırlatıldı. YSK’dan pazar sabahı gelen yazıda, ‘MHP ve AKP’lilerin sayımlara katılıp tutanaklara imza atmasa bile söz konusu sayımların hakim huzurunda yapılacağı belirtildi. AKP ve MHP’lilerin tutanağa şerh düşebilecekleri belirtilerek, “Sayıma devam edin” denildi.

7- 3 GÜNDE KAÇ SANDIK SAYILDI?
Yeni terminaller, 3 günde yaklaşık 400 sandığın sayımını bitirdi. Geriye 176 sandık kalmıştı ki, AKP ve MHP’lilerin itirazı üzerine ilçe seçim kurulu, 14 Nisan Pazar akşamı tüm oy sayımlarının iptaline karar verdi. CHP kararı YSK’ya götürerek itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, “İlçe Seçim Kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararı hukuken yanlıştır.” denildi.

8- SAYIM NE ZAMAN BİTER?
YSK, CHP’nin yaptığı itirazı kabul etti. Bu karar, Maltepe’de ilçe seçim kurullarının ikinci sayımları iptal ettiği 400 sandığın üçüncü kez sayılmayacağı, sadece ikinci kez sayım yapılması beklenen 150 civarında sandıkta sayımın devam edeceği anlamına geliyor. CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu 1. Bölge Sorumlusu Avukat Mehmet Hasançebi, karar sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 1089 sandığın 938’inin sayıldığını ve geriye kalan 151 sandığın iki kurul tarafından sayımına devam edildiğini belirtti. YSK’nın kararı sonrası yeni terminaller de oluşturulursa sayım bugün bitebilir…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin