Adım adım KPSS skandalı; neyin üzeri kapatılıyor?

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN  

KPSS’de yaşanan soru çalma skandalı sonrası, AKP rejiminin bugüne kadar görülmeyen bir hızla hareket etmesi kafaları karıştırdı. Rezalet sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önce ÖSYM Bakanı Halis Aygün’ü görevden aldı, ardından Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi. DDK, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık emniyete talimat verdi ve yayınevi basıldı.

Soruşturma aşamasındaki bu ‘hız’ ister istemez kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Zira olay vahim ötesi… CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın açıklamaları da bunu doğruluyor. Yıldırım’a göre sorun 20-30 sorunun ‘sızdırılması’yla sınırlı değil. ÖSYM’de 432 personelin yerlerinin sınavdan 1 ay kadar önce değiştirildiğini söyleyen Kaya, KPSS’ye girmeden atamalar olduğunu anlatıyor.

YA SORULAR DENEME SINAVINDA SORULMASAYDI?

Meseleye bir de farklı bir açıdan bakalım; o sorular Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavında (bilerek veya yanlışlıkla) yayınlanmasaydı hiç kimsenin bu ‘hırsızlıktan’ haberi dahi olmayacaktı!

KPSS’deki son skandal, devlet kurumlarındaki yozlaşmayı da gözler önüne serdi. 20’den fazla soru çalınmış ya da satılmış! Noktasına virgülüne kadar aynı ancak ÖSYM, bir kaç saat sonra, “İddialar asılsız.” şeklinde açıklama yapabiliyor! Hangi ara araştırma yaptınız da eldeki somut delillere rağmen ‘iddiaların’ asılsız olduğunu söylüyorsunuz?

BUNDAN ÖNCEKİ SINAVLARDA ÇALINMADIĞININ GARANTİSİ VAR MI?

Sorulması gereken çok fazla soru var:

 • Yediiklim Yayınevi o soruları nereden/nasıl aldı?
 • ÖSYM’de 432 personelin yerlerinin 1 ay önce apar topar değiştirilmesinin sebebi nedir?
 • Hiç bir yayınevi KPSS’de sorulacağını bildiği soruları bilerek ve isteyerek deneme kitapçığında sormaz. Yayınevi, bir şekilde elde ettiği ve havuzuna aldığı soruları yanlışlıkla mı deneme sınavında kullandı?
 • İktidar, soruların çalınmasına mı yoksa yanlışlıkla kullanılmasına mı tepkili?
 • O sorular aynı kanallardan başka hangi yandaşlara ulaştırıldı?
 • Bundan önceki KPSS hatta YKS sınavlarında soruların bir şekilde ‘seçilmiş/yandaş’ bir azınlığa ulaştırılmadığının garantisi var mı?
 • CHP’li Yıldırım Kaya’nın ‘sınavsız’ atama yapıldığı iddiaları doğru mu?
 • Son KPSS skandalı sonrası alelacele soruşturma açılmasının sebebi, daha büyük bir rezaletin üzerini örtmek mi?

ADIM ADIM SKANDAL

2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı’na ilişkin sosyal medyada ortaya atılan iddialar bir anda ülke gündemine oturdu. Buna göre sınav kitapçığında sorulan sorulardan önemli bir kısmı (20-30 civarında) daha önce Yediiklim Yayanevi’nin deneme sınavlarında sorulmuştu. Kısaca sorular, sınav öncesinde sızdırılmıştı.

NOKTASINA VİRGÜLÜN KADAR AYNI

Eğitim Gücü Sendikası; ÖSYM ve YÖK hakkında suç duyurusunda bulundu. Zira KPSS’de sorulan sorularla, yayınevinin deneme sınavlarında sorulan sorular noktasına/virgülüne kadar aynıydı. Sendika Başkanı Oğuz Özat, “İki gündür araştırıp bakıyoruz. Kurumda çalışan bir öğretmen notlar vasıtasıyla öğrencilere resmen cevapları dağıtmış. Şıklara, noktasına virgülüne kadar aynı.” ifadelerini kullandı.

ÖSYM: İDDİALAR ASILSIZ

Somut delillere rağmen ÖSYM iddiaları yalanladı. İddiaların ortaya atılmasından saatler sonra ÖSYM’den yapılan açıklamada, “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.” denildi.

YAYINEVİ: KESİNLİKLE TESADÜF!

TELE1’den Barış Önal’a konuşan Yediiklim Yayınevi yetkilileri ise “Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok. Başka yayın evleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir tesadüf.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, DDK’YI GÖREVLENDİRDİ

ÖSYM’nin açıklamasından bir kaç saat sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdiği ortaya çıktı. Erdoğan ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.” dedi.

ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Resmi Gazete yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile gece yarısı görevden alındı. ÖSYM başkanlığına Bayram Ali Ersoy atandı.

HAZIRLIKLAR 1 AY ÖNCE BAŞLAMIŞ

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, KPSS’de yaşanan soru çalma skandalıyla ilgili çok daha vahim iddialarda bulundu. Kaya’nın anlatımlarına göre mesele sadece 20-30 sorunun sızdırılması ya da çalınmasıyla sınırlı değildi. Cumhuriyet TV’ye konuşan Kaya, KPSS’ye girmeden bile işe alınanlar olduğunu söyledi. ÖSYM’de 432 personelin sınavdan 1 ay kadar önce yerlerinin değiştirildiğini anlattı. Kaya, “Yani 1 ay önce hazırlıklar başlamış. Daha sonra yerleştirme işi tamamlandıktan sonra bu yayın eviyle bu işi yapmışlar.” dedi.

YAYINEVİNE OPERASYON

Devlet Denetleme Kurulu (DDK), 2022 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) lisans oturumundaki bazı soruların, bir yayınevinin sorularıyla aynı olmasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, Yediiklim Yayınevine yönelik operasyon düzenlendi. Ankara’da yayınevine ait 2 adreste arama başlatıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

4 YORUMLAR

 1. Aman dikkat!

  Bir dönem -az da olsa- saçma sapan mesajlar gelirdi. İşimize geldiği, hoşumuza gittiği için gelen mesajlardaki saçmalıkları hiç farketmeden üzerine atlar, kabullenir, çevremizdekilerle paylaşırdık. Sonra saçmalığı çıkınca ortaya bazen özür diler bazen de görmezden gelirdik.

  Ayın 30’u Cumartesi günü 6.000 kamu personelinin görevlerinden uzaklaştırıldığı haberi yapıldı. (Kamuda kıyım sürüyor; 6 bin ihraç iddiası https://www.tr724.com/son-dakika-kamuda-kiyim-suruyor-6-bin-ihrac-iddiasi/)
  Ardından İlker Doğan bey bir haber yaptı. (6 bin ihraç neyi ispatladı; iktidar zulmederken muhalefet izliyor! https://www.tr724.com/6-bin-ihrac-neyi-ispatladi-iktidar-zulmederken-muhalefet-izliyor/)
  Sonra Mehmet Efe Çaman aynı konuyla ilgili bir yazı yazdı. (KHK sorunu https://www.tr724.com/khk-sorunu/)
  Dün de Mahmut Akpınar yazdı “15 Temmuz’dan 6 yıl sonra 10 bin insanın anayasal haklarından mahrum edilerek, yargılanmaksızın, idari kararla (KHK) işinden atılmasının 15 Temmuz’la bir ilgisi yok!”: (Tecavüzcü haklı, zira mağdur dekolteliydi! https://www.tr724.com/tecavuzcu-hakli-zira-magdur-dekolteliydi/)

  Eğer doğru ile bundan daha önemli bir haber olabilir mi Türkiye gündeminde? Haberin yayınlanalı dört gün olmuş ve daha doğru olup olmadığını bile net olarak bilemiyoruz. KHK kararları resmi gazetede yayınlanmıyor mu?

  Yukarıdaki haberde de “20-30 soru çalınmış” iddiası en azından garip bir iddia. Bugün Perşembe. Sınavın yapılmasının üzerinden 4 gün geçmiş. Soru sayısı 120. Yayınlandığı iddia edilen sorular da belli. Meseleye “20-30” diye pazarlık yapan pazarcı ağzıyla yaklaşmak sulandırmak gibi oluyor. “Demek ki iddia edenler bile daha hangilerinin önceden yayınlandığını net olarak bilmiyorlar” eleştirisini haklı hale getiriyor.

  En azından bu ifadenin makul ve mantıklı nedeni açıklanmalı değil mi?

  • En son OHAL KHK’sı 31 Temmuz 2018’de yayımlandı. Bu tarihten itibaren ihraç uygulamaları bakanlıkların yetkisine verildi. Ve o yetkinin de süresi 31 Temmuz 2022’de bitti. Son gün yapacaklarını yaptılar yani. Eskiden de var olan ‘Üçlü kararname’ benzeri bir uygulama. Ve Resmi Gazete’de yayınlanmak zorunda değiller. 31 Temmuz 2018’den sonra Resmi Gazete’de yayınlananlar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, KHK değil. ABD’deki başkanlık kararnamelerinin çakma versiyonu yani. İşin vehamet ve fecaatini değiştirmez ama durum böyle.

   Haberlerde, ‘çelişki’ veya ‘sulandırma’ gibi görünen durumlar ise habere ulaşım imkanıyla ilgili. İhraçların her biri farklı bakanlıkların uhdesinde gerçekleşmiş olduğu için, bakanlıklar da bunu alenen açıklamayacağı için (Seçim sath-ı mailinde olduklarından dolayı) ve bu dönemde o bakanlıkların içinde sağlam bilgi kaynağı da bulunamayacağı için, rakamların ‘çelişkili’ gibi görünmesi son derece normal. Ama er ya da geç bu ihraçlar ile ilgili belgelere ulaşılacak ve yayınlanacaktır kanaatindeyim.

   KPSS haberine gelince, onda da durum çok farklı değil aslında. Olay henüz çok taze ve daha kötüsü manipülasyona çok açık. Sızdırılan soru sayısından çok Beştepe’nin reaksiyonuna odaklanmak gerekir bence. Şimdiye kadar hangi ‘hırsızlık’ veya ‘yolsuzluk’ için DDK’yı harekete geçirdiler? Neyle neyi örtmeye çalışıyorlar? Veya buradan nereye varmak istiyorlar? Hizmet hareketine karşı planladıkları büyük kıyım için somut olarak harekete geçtikleri ilk adım KPSS adımıydı, hatırlanacağı üzere. Ya da belki sadece kamuoyunu başka bir şeyle meşgul etme çabası, bu da mümkün. Mutlaka bu da ortaya çıkacaktır. Bu yüzden haberciler, (Hele de sürgündeki haberciler) şimdilik sadece çelişkili ve sulandırma gibi görünse de konu hakkında yapılan açıklamaları yayınlayabilir veya bunlar üzerinden ‘spekülatif’ de olsa (manipülatif değil elbette) tahminler ve analizler yapabilirler. Çünkü habere ve haber kaynaklarına ulaşım problemi burada da geçerli. Polis operasyon yapıyor, DDK inceleme yapıyor. Yakında fezlekeler ve raporlar yazılacaktır mutlaka. Konuya Beştepe el attığı için gizlemeye de çalışmazlar zaten. Kuşkusuz çarşaf çarşaf yayınlayacaklardır bu raporları ve ‘mahrem’ bilgileri. O zaman olay daha net anlaşılabilecektir kanaatimce.

   Bu arada sitenin editörü vs. değilim, sadece yayınları yakından takip eden bir okur-yazarım. Bu haberin altındaki ilk yorumda yer verdiğim Bülent Keneş mevzusunu da oradan hatırlıyorum. Sayın Keneş’in bundan 4,5 yıl önce Hizmet’i büyük zan altında bırakan ‘hakkaniyetli’ bir yazısı yayınlanmıştı bu sitede ve konu yine kpss skandalı idi.

 2. “Yayınevi, bir şekilde elde ettiği ve havuzuna aldığı soruları yanlışlıkla mı deneme sınavında kullandı?”

  Yayınevi bir şekilde elde ettiği soruları asla havuzuna eklemez. Acaba tam tersi, yayınevinin havuzundaki soruları doğrudan sınav kitapçığında basmış olabilirler mi?

  Böyle saçma hata yapamaz bir yayınevi. Eğer gerçekten çok beceriksiz oldukları için bunu yapmadıysalar, bir şeyleri değiştirmek için bilinçli olarak yapılmış olabilir.

  Bu arada yeni ÖSYM başkanı ‘değişim’ için göreve getirildi sanırım. Yıldız Teknik üniversitesinde yaptıkları, yapacaklarının teminatı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin