Adalet Bakanı Gül’den sipariş tutuklama tepkisi! Mesaj İçişleri Bakanı Soylu’ya mı?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya üzerinden kendisine yönelik yapılan tutuklama çağrılara sert tepki gösterdi. Bakan Gül, ‘‘Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz.’’ dedi.

Gül’ün paylaşımı, Süleyman Soylu’nun annesi ile çekildiği fotoğrafa sosyal medyada küfür eden kişinin çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına isyan etmesinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz. Adalet Bakanından da bu işleyişe müdahale etmesini bekleyemez. Adalet Bakanının cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve kimse kusura bakmasın asla da giymeyeceğim” ifadelerini kullandı.

SOYLU’YU MU KASTETTİ?

Bakan’ın sözleri sonrası akıllara İçişleri Bakan Süleyman Soylu’nun paylaşımları geldi. Soylu, sosyal medyada annesi ile olan fotoğrafının altına küfür eden kişinin adli kontrol şartıyla serbest kaldığını belirterek tepki göstermişti. Soylu, “Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest” demişti.

GÜL: YARGIYA KİMSE PARMAK SALLAYAMAZ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Adalet Bakanı’nın hâkim, savcı cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve giymeyeceğim” açıklamasını yaptı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Hakimevinde “5. Yılında İstinaf Mahkemeleri Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu. Bakan Gül, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar işler, kurallar işler, usuller işler ve işlemeye de devam eder. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya kimse parmak sallayamaz. Adalet Bakanından da bu işleyişe müdahale etmesini bekleyemez. Adalet Bakanının hakim, savcı cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve hiç kimse kusura bakmasın asla da giymeyeceğim” ifadelerini kaydetti.

Hazırlıkları biten ve dün AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan reform paketine de değinen Bakan Gül, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde reformları her alanda yapmayı sürdüreceğiz. Çünkü insan ve onuru her şeyin başındadır” diye konuştu.

“Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir” diyen Bakan Gül, “Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” ifadelerini kullandı.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin