Açlık grevindeki tutuklu yakınlarının annelerine polisten yine şiddet

Tutuklu yakınlarının eylemine yine polis müdahalesi yapıldı. Diyarbakır ve İstanbul’daki görüntülerde kadınlara fiziki şiddet ve hakaret yine kayıtlara geçti.

Tutuklu yakınlarının, açlık grevlerine dikkat çekmek için Diyarbakır’da  yapmak istediği basın açıklamasına polisin müdahalesi sert oldu.

PKK’nın kurucusu, tutuklu Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki tecridinin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan tutukluların ailelerinin, Bakırköy Cezaevi önünde başladıkları nöbet eylemine de polis sert müdahalede bulundu. Her iki olayda da başörtülü kadınlara ağır hakaretlerde ve fiziki müdahalede bulunan polislerin şiddet görüntüleri ortaya çıktı.

Cezaevlerinde süren açlık grevi ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek isteyen tutuklu yakınları, Diyarbakır’da yine eylemdeydi. Aileler bugün Koşuyulu Parkı’nda biraraya gelerek basın açıklaması yapmak istedi. Basın açıklamasının yapılacağı parkın etrafı TOMA ve zırhlı araçlarla çevrildi. Park içi de polis tarafından ablukaya alındı.

Parkta bekleyen anneler ise polislerin sert müdahalesi ile yaka paça park dışına çıkarıldı. Parktan çıkarılan anneler ve tutuklu yakınları, polis tarafından farklı noktalarda tutularak biraraya gelmesi de engellendi.  Müdahale karşısında tutuklu yakınları, tutuldukları yerlerde oturma eylemi yaparak bu durumu protesto etti.

Açlık grevindeki tutukluların yakınlarının Bakırköy Cezaevi önünde başlattığı nöbet eyleminde aileleri darp eden polis 15 kişiyi gözaltına aldı.

AİLELERE SERT MÜDAHALE

Başka bir noktada bekleyen aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP ve DBP’li yöneticilerin ve tutuklu yakınlarının olduğu grupta polis çemberine alındı. Dağılmaları yönünde anons yapıldı. ‘Kanunsuz eylem yapıdığı’ anonsunun ardından  müdahale yapıldı. Polisler, ellerindeki kalkanlarla ailelere sert müdahalede bulunurken, grup içinde bulunan gençlerden bazıları da gözaltına alındı.

Park içi ve dışında açıklama yapmalarına izin verilmeyen tutuklu yakınlarının ana cadde üzerinde toplu yürümek istemesi de polisler tarafından engellendi. Yaşanan gerginlik ve tartışmanın ardından aileler, polis ablukası ile Bağlar’da bulunan  Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği’ne doğru yürüyüşe geçti. Seslerinin duyurulmasına izin verilmeyen aileler, duruma tepki gösterdi.

‘HANGİ ANNE ÇOCUĞUNUN AÇ, AÇ ÖLMESİNE İZİN VERİR’

Yakınları cezaevinde açlık grevinde olan annelerden biri yürüyüş sırasında , “Çocuklarımız ölüyor. Hangi anne çocuğunun aç, aç ölmesine izin verebilir. Ölümünü bekleyebilir.  Anneler, çocuklarını kurtaracaktır. Dünyanın her yerinde anne, annedir. Anne erir, biter yine davasından vazgeçmez. Çocuğunu açlığa terketmez. Öyle bir dönemki bir anne çocuğunun açlıktan ölmesini bekliyorsa, bu bir devlet için çok ayıptır. Anneler devam edecek, bugün olmazsa yarın yine seslerini duyuracak” diye feryat etti.

‘YÜREĞİMİZ YANIYOR’

Yürüyüşün ardından aileler, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği binası önünde oturma eylemi yaptı.

Aileler, “Ölümleri durdurun, yüreğimiz yanıyor. Yakında bedenimiz de yanacak. Kimse ölmesin. Barış gelsin, savaş olmasın” diye seslendiler. Aileler, protestolarının ardından eylemlerini sonlandırdı.

‘İNSAN EVLADI DEĞİLLER!’

PKK’nın kurucusu, tutuklu Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki tecridinin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan tutukluların ailelerinin, İstanbul Bakırköy Cezaevi önünde başladıkları nöbet eylemine de polis sert müdahalede bulundu. Aileler oturma eylemi başlayınca yanlarına gelen polisler, cezaevi önünde eylem yapmanın yasak olduğunu söyledi. Bunun üzerine aileler, “Biz buraya pikniğe gelmedik. Çocuklarımız ölüyor. Cezaevi duvarına bakmak bile bize nefes veriyor” dedi.

Tutuklu yakınlarını darp ederek yerde sürükleyen polis 15 kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Kartaltepe Güvenlik Şubesi’ne götürüldü.

Ailelere saldırı sırasında bir polis “İnsan evladı değiller ki” diyerek, ailelere hakaret etti. Avukatlar da polislerce darp edildi.

POLİS GÖRÜNTÜ VE FOTOĞRAFLARI SİLDİ

Aileleri takip etmek için cezaevi önüne giden gazetecilerin çektiği görüntü ve fotoğraflar da polisler tarafından silindi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin