Abubakar Aliyu: Hizmet’e firak-ı dalle diyenlere meydan okuyorum, delillerinizi getirin

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın emriyle olağanüstü toplanan Diyanet İşleri Başkanlığı Din Şurası’nın Fethullah Gülen ve Hizmet Hareketi’nin firak-ı dalle (Ehli Sünnet dışı) olarak anılması kararına Türkiye’deki ilahiyat camiası sessiz kalırken, İslam aleminden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Mısır ve Cezayirli alimlerden sonra Nijerya Müslümanları Din İşleri Başkanlığı Genel Sekreteri Khalid Abubakar Aliyu’dan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Din Şurası’nın aldığı karara sert  tepki geldi. zamanarabic.com’a açıklamalarda bulunan Aliyu, Fethullah Gülen’in eserlerinin çoğunu okuduğunu belirterek, ”Kim bu eserlerde terörizme ait fikirler var diyorsa, ben onlara meydan okuyorum. Bu eserler tüm dünyada yaygın şekilde okunuyor, delil getiremezler.” dedi ve ekledi: ”Ben bu kitaplarda sadece hayr, hoşgörü, sevgi, insanlık, fedakarlık ve tüm insanlık için çalışma gördüm.”

Ülkenin önde gelen alimlerinden Nijerya Müslümanları Din İşleri Başkanlığı Genel Sekreteri Khalid Abubakar Aliyu’nun açıklamasının tamamı şöyle:

Hizmeti bilirmisin sen, Hizmet mübarektir, Hizmet makbuldür, Hizmet iman hizmetidir, Hizmet salih insan olmaktır, Hizmet insanlık için çalışmaktır, işte Hizmet budur…

Asla ve asla, bin defa asla Hizmet fırak-ı dalle (Ehl-i Sünnet dışı) olamaz. Hizmet Hareketi insanlığın iftihar vesilesidir. Çünkü Hizmetin bütün faaliyetleri insanlık içindir, dinin ruhuna uygundur, imanidir. Hizmetin tüm telif ve yayınları imanidir, çok değerlidir ve insanlık içindir. Kalbin temizlenmesini temin eder. Müslümanlar  ile müslüman olmayanlar arasında muhabbetin ve dostluğun tohumlarını eker.

Fethullah Gülen’in Sonsuz Nur eseri, Efendimiz’in (sav) siyeri ile alakalı yazılmış en güzel kitaptır. Öyle dikkatli yazılmış bir kitap ki, o kitabı okuyunca insan kendini Asr-ı Saadet’te yaşıyor gibi hissediyor. Bu kitabı, okuyan anlar ve bilir ki Müslümanların maruz kaldığı problemlerin çözümü bu kitapta mevcuttur. Bu kitabı okuyan anlar ki bu kitabın müellifi Fethullah Gülen büyük bir akla sahip bir fikir insanı ve alimdir. Efendimize Sallallahualeyhivesellem’e  olan muhabbetini görür. Bu mübarek zat nasıl fırka-i dalle olmakla itham edilebilir ki , Efendimiz’e (sav) bu denli muhabbet duyuyorken…

FIRKA-İ DALLE İTHAMI SADECE İFTİRA, DELİL GETİREMEZLER

Ben Gülen’in eserlerinden çoğunu okudum, sadece hayır, hoşgörü, sevgi,  insanlık, fedakarlık ve tüm insanlık için çalışma gördüm. Kim iftirada bulunuyorsa bu eserlerle alakalı, kim terörizme ait fikirler içeriyor diyorsa, ben onlara meydan okuyorum. Eğer sadık ve doğru sözlü iseniz, buyrun delillerinizi ortaya koyun, delillerinizi getirin. İnceleyin didik arayın kitapları ne bulacaksınız? Bu kitaplar tüm alemde mevcut… İslam dünyasında ve diğer dünyada, Avrupa da, Asya da, Afrika da, Ortadoğuda yaygın şekilde okunuyor. Okuyun, inceleyin göreceksiniz ki bu kitaplarda fazilet var, hayr var, bereket var, cömertlik var, kalite var ve insanlık var.

Bu iftira ve ithamlar sadece yalan. Hizmete ait en ufak bir yanlış bulamayanlar, iftira ve ithamlarla Hizmete leke sürmek istiyorlar. Ama ne olur eğer doğru sözlü iseniz buyrun delillerinizi ortaya koyun… Televizyonlarda, basında ve medya organlarında çıkıp gevezelik yaparak Hizmete leke sürmeyin… Varsa bildiğiniz bir şey delilleri ile ortaya koyun, iddia sahibine iddiasını isbat etmek düşer. Hizmet asla ve kat’a fırka-i dalle olamaz, bilakis Hizmet Hareketi Ehli Sünnet’tendir. Hizmetten arkadaşarla beraber oturduk, yemek yedik, sohbet ettik, namaz kıldık, dua ettik, konferanslara katıldık, ortak programlar yaptık. Sadece ve sadece Kitap ve Sünnete uygun işler gördük… Hele hele Hizmetin bir telif kitabı var ki Alma’duba Annabaviyya (Onun Gibi Yaşamak) muhteşem. Çok güzel bir kitap, en güzel ahlakı yani Muhammedi ahlakı öğretiyor. Her Müslüman bu ahlakla ahlaklanmalı. Belki de her insan…

Ben kendi gözlerimle Hizmet müesseselerini gördüm, hayr, eğitim ve medya kuruluşlarını… oralarda sadece hayr gördüm. Allah’a yemin edebilirim ki Akademi de kılınan namazlarda okunan Kur’an kalbe girip, tüm beden azalarına yayılıyor. Bu Kur’an okunuşunu özlüyorum. Akademi de kütüphaneye girdim. Sadece Ehl-i Sünnet çizgisinde baştacı kaynak eserleri, Tefsir, Fıkıh, Siyer ve İslam Tarihi kitaplarını gördüm. Başka yerlerde göremeyeceğimiz muhteşem kaynak eserler… Akademide sadece hayır, bereket, insanlık, hizmet, fedakarlık ve tevazu gördük. Medya ve yardım kuruluşlarında da aynı şeyleri söz konusu..

Tüm Hizmet kurumlarını dine hizmet etmek, zulümle mücadele, düşmanlığı yok etmek, Müslümanlık ve insanlık için kurulduğuna şahit olduk. Allah’a yemin olsun ki bu müesseseler İslam’ın ve Müslümanların maneviyatını yükseltmek ve kelime-i tevhidle kalpleri temizlemek için tesisi edildi.

Dini Mübini İslama hizmet eden bu hayır ve eğitim kurumları bu gaye için kurulmuşken, İslamın tertemiz nasiyesine sürülen lekeyi temizlerken, nasıl olur da bu hizmet müesseseleri şer olarak zararlı olarak lekelenebilir ki… Neredesin ey vicdan nerede…

Yalancı sahtekarlar iftira ediyorlar ama bilsinler ki: İbrahim Suresi 42. Ayette, “Sen, o zalimlerin işlediklerinden, sakın Rabbinin habersiz olduğunu zannetme! O, sadece onların, dehşetinden gözlerinin donup kalacağı bir güne ertelemektedir.” denilmektedir.

Biz Hizmet insanlarında sadece hayr, yüzlerinde tebessüm, duayı dillerinden hiç düşürmediklerini gördük. İsar hasletiyle -ki bu bir iman alametidir- dopdolu olduklarını gördük. Özellikle şu sıkıntılı günlerde, Hizmet erleri için ferec ve mahrece vesile olsun diye Allah’a Esma-i Hüsnasıyla ve Sıfat-ı Sübhaniyesiyle dua dua yalvardıklarına şahit olduk. Bugünlerde yapılan zulümlerle alakalı duyduklarımdan dolayı benim bile ruhum daralıp üzerime adeta kara bulutlar çökerken, Hizmetteki arkadaşlar yüzlerindeki tebessümü asla kaybetmiyorlar. Hiçbirşey olmamış gibi Hizmet etmeye devam ediyorlar.

SAKIN HÜZNE KAPILMAYIN, YEİSE DÜŞMEYİN DUA EDİN

Ey Kıymetli Değerli Saygıdeğer Fethullah Gülen Hocam, sana müjdeler olsun, her kim Resullerin Nebilerin, ve velilerin yolunu kendine yol edinmişse onun için zorluklar var ve sıkıntı olacak. Ancak olumsuzluklar senin Allah katında mükafatını artıracak ve makamını yükseltecektir.

Ey Hizmet ehli kardeşlerim, sizdeki sağlam duruş, duygularınıza hakim olma haliniz, sizdeki cesaret ve metanet, hedeflerinizin yüceliği sizdeki alçak gönüllülük size hep hayrı ve güzeli müjdeliyor. Sakın hüzne kapılmayın, yeise düşmeyin, Allah’ı zikredin, dua edin. Unutmayın Ferec ve Mahrec gelecek hem de çok yakında… Allah Ali İmran Suresi  139. Ayet’te diyor ki: “Sakın yılmayın, üzüntüye kapılmayın, eğer iman ediyorsanız mutlaka üstün gelirsiniz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin