‘AB’nin güvenli ülkeler listesinde Türkiye yine olmayacak’

Antalya Havalimanı

Avrupa Birliği’nin (AB), 1 Ağustos’tan itibaren yenileyeceği “güvenli ülkeler listesinde” Türkiye’nin yine yer almayacağı belirtildi.

Hollanda’da yayımlanan De Telegraaf gazetesi’ne göre, turizm sektörünün lider tur operatörlerinden Corendon da 12 Ağustos’tan önce Türkiye’ye uçmama kararı aldı.

Avrupa Komisyonu ve AB üyesi ülkeler, koronavirüs salgını nedeniyle her 15 günde bir seyahat tavsiyelerini gözden geçiriyor. Salgının yeniden arttığı ya da vaka sayılarının hala yüksek olduğu bölgeler, kırmızı ya da turuncu renkleriyle simgelenen “güvenli olmayan ülkeler” listesine alınıyor.

Son güncellemelerde Türkiye hala, “zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeleri” simgeleyen turuncu listede yer alıyor. Aile ziyaretleri ve tatiller, “zorunlu bir durum” sayılmıyor. Ankara’nın girişimlerine rağmen, Türkiye’nin 1 Ağustos’tan itibaren aynı listede kalmaya devam edeceği belirtiliyor.

BBC’nin aktardığı habere göre, Türkiye turizm pazarının lider tur operatörlerinden Corendon, Türkiye uçuşları konusunda Hollanda ve Belçika hükümetleriyle görüşmelere devam etti ancak henüz olumlu yanıt almadı.

Corendon, izin verilse de verilmese de 10 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye turist taşımaya başlayacağını açıklamıştı. Ancak Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve hükümet üyelerinin, “akılsızca” bulması ve “sorumluluk” uyarıları yapması üzerine bu kararından vazgeçmişti.

15 Ağustos’ta liste güncellenecek

Hollanda’daki Türkiye kökenli kuruluşlar ve tur operatörleri, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması talebine karşılık, Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) vakalarının yüksek olduğunu ve bu nedenle turuncu listeden çıkarılmayacağını bildiren Dışişleri Bakanlığı’nın geçen haftaki görüşme çağrısını reddetti.

Türkiye’nin, ikinci bir açıklamaya kadar, güvenli olmayan ülkeler listesinde kalması bekleniyor. AB ve üye ülkeler, 15 Ağustos’ta listeyi yeniden gözden geçirerek güncelleyecek.

Türkiye’nin yanı sıra Karadağ, Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya ile İspanya ve Portekiz’in belli bölgelerinin de “güvensiz” ilan edilerek seyahat yasağı getirilmesi, Hollanda ve Belçikalı tur operatörlerinin “son dakika” umudunu büyük ölçüde ortadan kaldırdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin