ABD’ye göre, El Kaide hiç olmadığı kadar güçlü durumda

Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü iddia edilen oğlu Hamza bin Laden.

Terör örgütü El Kaide’nin kurucusu Usame Bin Ladin’in oğlu ve yerine geçen isim olan Hamza Bin Ladin’in öldürüldüğü haberlerine karşın Amerikalı yetkililer, örgütün halen ciddi bir tehdit olduğu uyarısında bulunuyor.

Amerikalı güvenlik güçlerinin de katıldığı bir operasyonda öldürüldüğü söylenmesine karşın ABD’li yetkililer resmi olarak Hamza Bin Ladin’in öldürüldüğünü doğrulamıyor. Yetkililer Hamza Bin Ladin öldürülmüş olsa da olmasa da El Kaide’nin gücünün küçümsenmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

VOA Türkçe’nin haberine göre, Amerika Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Koordinatörü Büyükelçi Nathan Sales, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bugün gördüğümüz, hiç olmadığı kadar güçlü bir El Kaide. El Kaide, geride kalan sürede son derece stratejik ve sabırlı biçimde davrandı. Örgüt kendisini yeniden yapılandırırken IŞİD’in tüm dünyanın teröre karşı mücadelesini üzerine toplamasına müsade etti. El Kaide halen bu savaşın içerisinde ve biz onlarla mücadele etmeye devam etmek zorundayız.”

Tespitler BM raporuyla örtüşüyor

Amerika’nın El Kaide konusunda yaptığı değerlendirme Birleşmiş Milletler’in raporuyla da örtüşüyor. BM de örgütü dirençli olarak tanımlıyor. BM’nin raporunda “El Kaide ile çalışan gruplar İdlib’teki IŞİD’ten Suriye’deki, Yemen’deki, Somali’deki ve Batı Afrika’daki benzerlerinde çok daha güçlüler” ifadeleri yer alıyor.

BM raporunda bahsedilen El Kaide’ye yakın gruplar konusunda Sales de kaygılarını dile getiriyor. Bu gruplar arasında Somali ve Kenya’da faaliyet gösteren ve Mağrip El Kaidesi ve Yemen merkezli Arap Yarımadası El Kaidesi de yer alıyor.

Arap Yarımadası El Kaidesi daha önce de Amerikalı yetkililer tarafından son derece tehlikeli bir grup olarak nitelendirilmiş ve özellikle bomba yapımı konusunda çok ilerlediklerine dikkat çekilmişti.

Sales, “Kimse bu sessizlik dönemini El Kaide’nin terör işini bırakması olarak yorumlama hatasına düşmesin” dedi.

ABD medyası, Hamza bin Ladin’in öldürüldüğünü iddia etti

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin