ABD’nin eski IŞİD ile Mücadele Temsilcisi: “Türkiye, geçmişte IŞİD konusunda ciddi işbirliğine engel oldu”

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, akşam saatlerinde Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusunda başlattığı harekatla ilgili bir dizi sosyal medya paylaşımında bulundu.

“SDG’ye karşı bu ani ve gereksiz ihanet, bölgedeki ve dünyadaki düşmanlarımızın ve rakiplerimizin elini güçlendirir” diyen McGurk, Trump’ın son kararının ardından “Amerikan ipiyle kuyuya inilmez” deyiminin rağbet gördüğü yorumunda bulunarak, “Bunun etkisi uzun vadeli olacaktır” ifadesini kullandı ve şöyle devam etti:

“Türkiye ile stratejik ilişkileri korumak ve geliştirmek için elimizden geleni yapmalıyız, ama bu orada olup bitenlere dair gerçekleri göz ardı etme ve IŞİD ve El Kaide’ye kapıları açma pahasına olmamalı. Türkiye siyasi talepleri için Amerikan vatandaşlarını hapiste rehin tuttu, NATO müttefiki Yunanistan’ı Akdeniz semalarında sürekli tehdit ediyor, ayrıca Suriye iç savaşı başlamadan önce İran’a karşı ambargoları tarihte en fazla delen ülke.

“Türkiye, IŞİD konusunda ciddi işbirliğine engel oldu, 40 bin yabancı savaşçı kendi topraklarından Suriye’ye geçtiğinde bile. SDG ile ortaklığımız ihtiyaç sonucunda doğdu ve kısa sürede 60 bin Suriyeli Arap, Kürt, Hristiyan’dan oluşan bir güce dönüştü. SDG, IŞİD’e karşı savaşta 11 bin kişi kaybetti.”

McGurk, daha sonrasında da Trump’ın Suriye’deki IŞİD’lilerin Türkiye’nin sorumluluğunda olacağına dair açıklamasının ardından eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Beyaz Saray açıklaması ‘artık’ IŞİD esirlerinden Türkiye’nin sorumlu olduğunu söylüyor ancak o esirler SDG’nin korumasındaki, Türkiye’nin saldırı alanına 230 kilometre ötedeki kampta. Başkan Trump’a majör ve sonuçları büyük ulusal güvenlik kararları almadan önce haritaya bakmasını tavsiye ederim, Google Maps’le başlayabilir. Kamp, Irak sınırı yakınında ve Türk güçlerine herhangi bir şekilde yakın değil. Açıklama, şu anda saldırı altında olan Suriyeli Kürtlerden ve ya da SDG savaşçılarından bahsetmiyor. Suriye’deki ABD askerlerini koruyan güçlerden bahsetmemek bilinçli bir tercih miydi?

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde: Sorumsuzca bir eylem

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı harekâtı ‘sorumsuzca bir eylem’ olarak nitelendirdi ve BM Güvenlik Konseyi’ne gerilimin tırmanmasının önüne geçilmesi çağrısında bulundu. Fransa Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Suriye’ye saldırısı durmak zorunda!” dedi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin