ABD’nin batısı rekor sıcaklarla kavruluyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) batı bölgelerini etkisi altına alan yeni bir sıcak hava dalgası hayatı olumsuz etkiliyor. ABD’nin batı eyaletlerinde 54 dereceye varan sıcaklar yaşanıyor.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NHS) aşırı sıcaklar nedeniyle halkı uyararak, 30 milyondan fazla insan için büyük bir sağlık sorunu riski olduğunu bildirdi. Kurum, Kaliforniya eyaletinin tamamına yakını ile Nevada’nın bazı bölgeleri için en yüksek derece uyarıda bulundu.

NHS’in ilgili uyarı mesajında, sadece yaşlılarla hastaların değil, herkesin tehlike altında olduğu vurgulanarak, “serin kalmaya çalışın!” denildi. Mesajda ayrıca halka bol bol su içme ve soğuk mekanlarla gölgelik yerlerde bulunma tavsiyesinde bulunuldu.

Tüm hafta sonunda etkili olan ve bazı bölgelerde pazartesi gününe dek bu etkisini koruması beklenen hava dalgası, Las Vegas kentinde sıcaklığı cumartesi günü 47 dereceye kadar çıkardı.

Kaliforniya eyaletinde ulusal park statüsünde olan Ölüm Vadisi (Death Valley) bölgesinde ise sıcaklık 54 derece olarak ölçüldü. Burada bugüne dek kayıt altına alınan en yüksek sıcaklık 56,7 derece olmuştu. Yetkililer, Kaliforniya ile Nevada dışında Utah ve Arizona eyaletlerinde de aşırı sıcakların etkili olduğunu bildiriyor.

DW’nin aktardığı habere göre, yaklaşık 10 gün önce ABD’nin kuzeybatısı ile Kanada’nın batı bölgelerinde etkili olan bir başka sıcak hava dalgası, sıcaklığın yer yer 50 dereceye kadar yükselmesine ve yetkililerin açıklamasına göre çok sayıda ölüme neden olmuştu. Kanada’nın Vancouver kentine 260 kilometre mesafede bulunan Lytton kasabasında sıcaklık 49,6 derece olarak ölçülmüş ve burada çıkan bir yangın neredeyse tüm yerleşim birimini yok etmişti. Yetkililer ülke tarihinde kayıt altına alınan en yüksek sıcaklığın daha önce 45 derece olduğunu ifade ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin