ABD’li senatörlerden Türkiye’ye F-35 satışını durdurma hamlesi

ABD’de Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma füzesi almasına yönelik tepkiler artıyor. ABD’li senatörler, Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatını engellemeye yönelik bir tasarı sundu.

2 Cumhuriyetçi, 2 Demokrat senatörün hazırladığı tasarıda, F-35 satışı için Trump yönetiminden, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almayacağını doğrulaması şartı isteniyor.

VOA Türkçe’nin haberine göre, tasarıyı kaleme alan 4 isimden biri olan Demokrat Senatör Jeanne Shaheen, “Rusya’nın bir NATO ülkesinde ABD uçaklarına ve teknolojisine erişim sağlaması ihtimali ciddi bir ulusal ve küresel güvenlik riskidir.” dedi.

“Bir NATO üyesi, hem F-35 hem S-400 alamaz”

Demokrat senatörler Jeanne Shaheen ve Chris Van Hollen ile Cumhuriyetçi senatörler James Lankford ve Thom Tillis, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alma planı konusunda endişelerini dile getirdi. Senatörler NATO üyesi olan Türkiye’nin hem S-400 hem de F-35 alamayacağını savundu.

James Lankford, “Türkiye önemli bir NATO müttefiki ve ABD’nin bir dizi ulusal güvenlik önceliklerine çözüm bulmaya istekli bir ortak. NATO ve ABD’nin çıkarlarına her fırsatta zarar veren otoriter bir lidere sahip olan Türkiye’nin Rusya ile yakın bir savunma işbirliğini amaçlaması endişe verici.” yorumunu yaptı.

http://tr724.wpengine.com/abd-savunma-bakani-vekili-turkiye-f-35-istiyorsa-patriot-almali/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin