ABD’li senatörlerden Kongre’ye ‘Türkiye’de İnsan Hakları İhlalleri Tasarısı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretine başladığı saatlerde iki Demokrat Senatör ABD Kongresi’nde Türkiye’de insan hakları ihlalleriyle ilgili yasa tasarısı açıkladı. Tasarıyla ilgili basın toplantısına NBA yıldızı Enes Kanter de katıldı.

AKP’nin terörle mücadele yetkilerini muhalifleri hedef almak için kötüye kullandığını belirten yasa tasarısı, Massachusetts Senatörü Edward J. Markey ve Oregon Senatörü Ron Wyden tarafından sunuldu. Tasarıda, vicdan mahkumlarının ve siyasi mahkumların serbest bırakılması istendi; basın, internet ve hukukun üstünlüğüne vurgu yapıldı.

Kongre binasında düzenlenen basın toplantısında Senatör Markey ve Senatör Wyden’a Boston Celtics’in yıldızı Enes Kanter de katıldı.

Tasarıyı açıklayan Senatör Edward J. Markey, şunları anlattı: “Alarm zillerini çalmak için en iyi zaman. Yarın Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Trump’ın daveti üzerine Beyaz Saray’da olacak. Başkan Trump yakın zamanda ABD güçlerini Suriye’nin kuzeyinden tek taraflı çekerek, Türk güçlerine Kürtlere yönelik katliam yapmalarının yolunu açan vicdansız bir karar verdi. Bu meselenin çok ve iyi nedenlerle dikkat çekti. Ancak Türkiye ve dünyadaki Türk vatandaşlarının haklarının ihlali yeteri kadar dikkat çekmemişti.”

Başkan Donald Trump’ın Erdoğan’ın davetini iptal etmesi gerektiğini savunan Senatör Markey, “Başkan Türkiye’nin insan hakları sicilinin kabul edilemez olduğunu açıkça söylemeli, aynı şekilde ABD Senatosu da tüm dünyada demokrasi ve insan haklarına bağlılığını göstermeli” ifadelerini kullandı.

Enes Kanter’e destek veren Senatör Markey, ”Senatör Wyden’le birlikte Kanter’in işini yapabilmesi ve ABD dışına güvenle seyahati için çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

ENES KANTER’DEN KAMPANYA: HEDEF 1 MİLYON İMZA

Bu arada Enes Kanter “You Are My Hope” (Benim Ümidimsin!) kampanyasını başlattı. 1 milyon imza ile Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmeyi hedeflayan Kanter, basın açıklamasında kampanya hakkında bilgi verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin