ABD’li firma, genel müdürünün köpek öldürdüğü Türkiye’deki bayisi ile iş ilişkisini sonlandırdı

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da Berg Elektrik’in Genel Müdürü Alp Erkin’in Nero isimli bir köpeği silahıyla vurması ve öldürmesine en dikkat çeken tepki ABD’den geldi. Türkiye’de büyük tepkiye neden olayın ardından Eaton, Türkiye’de bayisi olan Berg Elektrik ile iş ilişkisini sonlandırdı.

Dünya gazetesinin haberine göre, İrlanda merkezli ABD’li Eaton’ın resmi sosyal medya hesabından hem Türkçe hem de İngilizce bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Berg Elektrik Genel Müdürü Alp Erkin ile ilgili gelişen olayın farkındayız ve bu bayi ile olan iş ilişkimizi sonlandırma kararı almış bulunuyoruz” denildi.

95 BİN ÇALIŞANI VAR

1911 yılında ABD’de kurulan Eaton Corporation’ın verdiği bu karar, yaşanan olaya ilk önemli tepki olarak dikkat çekti.

2019 cirosu 21.4 milyar dolar olan Eaton, dünyanın en önemli sanayi şirketlerinden. 95 bin çalışanı olan dev şirket, 2012 yılında Türkiye’ye yatırım kararı almıştı.

Eaton, 8 yıl önce 335 milyon dolarlık ciro yapan Polimer Kauçuk’u satın almıştı.

Enerji yönetim şirketi Eaton geçen yıl da Ulusoy Elektrik’in yüzde 82’sini yaklaşık 214 milyon dolar bedelle bünyesine katmıştı.

1 YORUM

  1. Böylesi hassas davranışlarından, bir köpeğin yaşamına silahla son veren bir genel müdürden dolayı, genel müdürle yollarını ayırmayan şirketle yollarını ayırdıkları için kutlarım.

    ABD’de,11 Eylül olaylarında ölen insanların on değil, yüz değil, ikiyüz katına yakın insanın ölümüne yolaçan Korona sürecini iyi yönetemeyen Trump’la da aralarını ayırmayı düşünüyorlar mı acaba?
    ABD yönetiminin, Suriye’de öldürülen yüzbinlerce insan, Irak’da öldürülen yüzbinlerce insan, Afganistan’da öldürülen yüzbinlerce insan nedeniyle, genel müdürü bir köpek öldüren bir şirket kadar sorumluluğu var mı acaba?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin