AB’den Kosova’ya iade tepkisi: Hukukun üstünlüğüne ve uluslararası hukuk kurallarına tam saygı gösterin

Avrupa Birliği, Kosova’daki altı Türk vatandaşının gözaltına alınıp Türkiye’ye iade edilmesini eleştirdi.  AB’nin Batı Balkanlar ve Türkiye Direktörü Angelina Eichhorst, söz konusu olayın “Brüksel’de yasal haklar, şeffaflık ve adalet üzerine birçok soru işareti meydana getirdiği” söyledi.

Associated Press’in haberine göre Eichhorst, Kosova kurumlarının, hukukun üstünlüğü ve uluslarası iade kurallarına tam saygı çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini belirtti. Kosova, 2015 yılında üyelik yolunda AB ile bir ön anlaşma imzalamıştı.

Kosova’da 29 Mart’ta 5 eğitimci ve bir doktorun yerel istihbarat örgütü tarafından kaçırılıp MİT’e teslim edilmişti.   Kosova Başbakanı Ramuş Haradinaj  bir televizyon kanalına verdiği röportajda da söz konusu operasyona değinerek Kosova’nın en büyük ekonomik ve siyasi destekçileri arasında yer alan ABD ve Avrupa Birliği’nden yetkililerle görüşerek bu konuyu ele aldığını söylemişti. Kosova Başbakanı, “AB ve Washington’a bunun bir hata ve kaza olduğu konusunda güvence verdim. Bunu düzeltmek için anlayış göstermelerini ve yardım etmelerini rica ettim” demişti.

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin