AB’den arka arkaya Ahmet Altan açıklaması: “Türk mahkemeleri bir kez daha anlamsız zulüm sergiledi”

Ahmet Altan’ın serbest bırakılmasından sonra tekrar tutuklanmasına Avrupa Birliği (AB) organları sert tepki gösterdi.

AB Komisyonu’nun İnsan Haklarından Sorumlu Üyesi Dunja Mijatovic, Altan’ın yeniden tutuklanmasını ‘anlamsız bir zulüm’ diye tanımlarken, “Derhal serbest bırakılmalı” dedi.

Mijatovic, Twitter’da paylaştığı mesajında “Birçok kez olduğu gibi Türk mahkemeleri, Ahmet Altan’ı tutuklayarak bir kez daha anlamsız bir zulüm sergiledi. Derhal serbest bırakılmalı” dedi.

AB Dış İlişkiler Servisi: Bu tür müdahalelere son verin

Diğer yandan AB Dış İlişkiler Servisi’nin (EEAS) yaptığı açıklamada ise ”Ahmet Altan’ın serbest bırakıldıktan sadece bir hafta sonra kaçma riski bulunduğu gerekçesiyle yeniden tutuklandı. Bazı medya kuruluşları bununla ilgili haberler geçerken, karar Altan’a tebliğ bile edilmemişti” dendi.

Ahmet Altan’ın yeniden tutuklanması için yeterli gerekçelerin bulunmadığını belirten EEAS, yüksek düzeyde siyasi müdahale olduğunu, bu durumun Türk yargısına büyük zarar verdiğini ve bu tür müdahalelere son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün, işleyen bir demokrasinin anahtarı olduğunu da kaydeden EEAS, “AB, Türkiye’deki basın özgürlüğünde devam eden erozyona, özellikle de çok sayıda gazetecinin tutuklu olmasına karşı çıktığını her seviyede ve her fırsatta dile getirdi. Gazeteciler, işlerini yapmalı, cezaevinde bulunmamalı” diye vurguladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin