ABD’den ‘Türkiye’ye ile kriz devam ediyor’ açıklaması: “İlişkilerimiz karışık, Türk hükümeti hâlâ kanıt göstermedi”

ABD-Türkiye arasındaki vize krizi devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert haftalık toplantısında, “Türkiye ile ilişkilerimiz karışık. 2 çalışanımız tutuklu ve terörle suçlanıyor. Türk hükümeti hâlâ kanıt göstermedi.” açıklamasında bulundu. Nauert, ABD’nin Türkiye’de göçmen olmayan vize hizmetlerini vermeye dönme kararını kolaylaştıracak adımların henüz gelmediğine de aktardı.

‘Türkiye ile ilişkilerimiz karışık” ifadelerini kullanan Nauert, Washington’ın Türk hükümetinden iki ABD  personelinin (Metin Topuz ve Hamza Uluçay) terör faaliyetlerine karıştığı iddiasına ilişkin delil beklediğini söyledi. Yine de iki ülkenin iki NATO müttefiki olarak sorunu aşacağına yönelik iyimserliği koruduklarını anlatan Nauert, Ankara’dan beklentinin Türkiye’deki misyonlarda görevli ABD personelinin delilsiz tutuklanmasına son verilmesi olduğunu vurguladı.

Salı günkü basın brifinginde vize krizindeki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nauert, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen’in ziyaretine işaret etti. Nauert, söz konusu ziyaretin krizden önce planlanmış olmasına rağmen devam eden sorunun masaya yatırılacağı bir fırsat olduğunu söyledi

ABD’nin vize hizmetlerini askıya alma kararından vazgeçmesi için Türkiye’den somut ne beklediğinin sorulması üzerine Nauert şunları söyledi: “Türk hükümeti bize hâlâ bir delil sunmuş değil. Biliyorsunuz Türk hükümeti söz konusu personelimizin terör faaliyetlerine karıştığını iddia ediyor. Bu çok ciddi bir iddia ve bu iddiaya neden olan delilleri görmek istiyoruz. Anladığım kadarıyla tutuklu yerel personelimizin bir tanesinin sonunda bir avukatı oldu. Türk hükümetinden bunun ötesinde bir adım görmedik. İddialar için delil istiyoruz. Bir de diğer tutuklu personelimizin de avukatını görebilmesini istiyoruz.”

“ABD’nin yerel personelini tutuklayan Türkiye’nin bir müttefik gibi davrandığını düşünüyor musunuz?” şeklindeki soru üzerine ise Nauert, “Bunu duyduğunuza şaşırmayacaksınız evet ilişkimiz sorunlu. Ama iki güçlü NATO müttefiki olarak bunu aşacağımız konusunda iyimseriz. Dışişleri Bakanımız Tillerson ülkenin bir numaralı diplomatı olarak ülkenin en iyimser insanı olmak durumunda olduğunu söylemişti. Sanıyorum hepimize de iyimser olmak düşüyor. Ancak personelimizin delil olmadan bu şekilde tutuklanmasını istemiyoruz” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Günnaydın,

    bu haberde ve bunun gibi birkac yazıda aynı bilgiler iki defa tekrar ediliyor. bu sebepten dolayı ilk 5 cümleden sonrasi genel olarak tr724.com da okuma gereği olmadığı kanatindeyim. Okumaya ve sayfaya sempati azalıyor.
    Malzemesi olmayan haber sitelerine benzemesini istemem doğrusu.

    Iyi günler ..

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin